Сражение на Сталинградском фронте началось 17 июля 1942 года, но немцы и сегодня винят сильные морозы Красной армии победить. Сталинградская битва началась летом 23 августа 1942 года, когда немецкая авиация произвела массированную бомбардировку города. В Сталинграде погибло 40 000 человек.
В наступление по всему фронту немецкие войска переходят 13 сентября 1942 года, предпринимая попытку взять Сталинград штурмом. Советским войскам этот натиск сдержать не удаётся. Бойцы Красной армии отступают в город, а на улицах Сталинграда разворачиваются ожесточённые бои.
Для Гитлера было очень важно овладеть Сталинградом, крупным индустриальным городом на берегу Волги, стратегически важного транспортного маршрута, соединявшего Центр России с Южными регионами СССР — Крымом, Кавказом и Закавказьем.
Всього за історію існування Січі на Запоріжжі їх було вісім. Самі різні обставини примушували козаків змінювати місцерозташування січей. Протягом 16-17 століття існували такі Січі як Хортицька, Томаківська, Базавлуцька, Микитинська, Чортомлицька.
Томаківська Січ, що існувала з 80-х років 16 століття до 1593 року була першою достовірно зафіксованою джерелами військово-політичною організацією козаків, тобто мала кош і відповідала традиційному устрою Січі. Після створення в 1572р. польським королем Сигізмундом ІІ Августом реєстрового козацького війська переважна більшість козаків, що не ввійшли до реєстру змушені були самотужки вирішувати проблеми своєї самоорганізації, що й привело згодом до їх об'єднання в військово-політичну організацію - Запорізську Січ. За часів існування Томаківської Січі козацьке військо складало близько 10 тисяч. Воно приймало участь в повстанні Косинського, в походах на татарські землі та в морських походах на Турцію. Зруйнована ця Січ була у 1583 році 80-тисячним татарським військом.