Мануфактура — большое предприятие, где в основном применялся ручной труд наемных рабочих и широко использовалось разделние труда.
Российская мануфактура развивалась в условиях господства феодально-крепостнических отношений, поэтому она существенно отличалась от мануфактуры западноевропейской. Если на западноевропейской мануфактуре применялся вольнонаемный труд, то русская мануфактура основывалась на принудительном крепостном труде, так как рынок вольнонаемного труда в России был узок. Чтобы обеспечить деятельность мануфактур, государство приписывало к ним черносошных крестьян. Использовался труд вольнонаемных, причем, число их неуклонно росло. В вольнонаемные шли посадские люди, черносошные и частновладельческие крестьяне, беглые, "гулящие люди"
Відповідь:
На південному сході сусідами східних слов'ян були хозари — напівкочові племена тюркського походження. У середині VI ст. в Прикаспії та Приазов'ї утворилася потужна держава — Хозарський каганат. Столицею її спочатку було місто Семендер (на території сучасного Дагестану), а із середини VIII ст
Пояснення:
На південному сході сусідами східних слов'ян були кочові племена. На північному заході жили балтські племена — латгали, земгали, ятвяги та ін. На півночі та північному сході проживало угро-фінське населення: у Східній Прибалтиці — ести, водь, іжора; на Білому озері — весь; у Волго-Окському межиріччі — меря; на Середній і Нижній Оці — мордва і мурома. Угро-фінські й балтські племена східні слов'яни частково асимілювали, решта залишалась їх північними та північно-східними сусідами.