Кріпацтво, або кріпосне право (також кріпаччина[1], панщина[1], або панське право[2][3]) (від «кріпостей» — купчих документів на землю, відомих на Русі з кінця XV ст.[4]), у вузькому сенсі — правова система, або система правових норм при феодалізмі, яка встановлювала залежність селянина від феодала й неповну власність другого селянина. Знаходило юридичний вираз у прикріпленні селянина до землі, праві феодала на працю та майно селянина, відчужуванні його як із землею, так і без неї, надзвичайному обмеженні дієздатності (відсутність у селянина права порядкувати нерухомим майном, спадщиною, виступати в суді, права державної присяги тощо). Один з видів рабовласництва.
В широкому сенсі — система суспільно-економічних, політичних та правових відносин у феодальному суспільстві.
Система аграрних відносин, за яких можновладець є власником землі, наданої селянинові у володіння чи безпосереднє користування, і неповним власником виробника на ній. Особиста залежність від феодала, як правило, закріплювалася державною владою. На українських землях кріпацтво існувало з часів Київської Русі. У період польсько-литовської держави (XVI ст.) закріпаченими стали 20 % селян. На Закарпатті утверджується на початку XVI ст. Визвольна війна середини XVII ст. спричинила фактичне зникнення кріпацтва на більшості території України. На Лівобережжі й Слобожанщині відновлюється за указом Катерини ІІ від 3 травня 1783 р. Скасоване в Галичині та Буковині у 1848 р., в «підросійській» Україні та Росії — у 1861 р.
Скасування паспортної системи для селян в СРСР й заборона колгоспникам залишати земельні ділянки фактично поновили прикріплення селян до землі від 1930 і до поч. 1950-х рр. з обов'язковою умовою відробітку «трудоднів»[4][5].
1. Фамилия украинского гетмана, который просил царя Алексея Михайловича взять Украину «под свою руку»?-
Хмельницкий
2. Крупные промышленные предприятия, основанные на ручном производстве и разделении труда?-
Мануфактура
3. Имя царя, при котором была проведена первая перепись населения и введено подворное налогообложение?-
Федор Алексеевич
4. Имя царя, при котором Россия вышла из Смуты, сохранив свою независимость?
Михаил Федорович
5. Фамилия первого землепроходца, в честь которого был назван город Хабаровск?
Хабаров
6. Люди, которые требовали возвратиться к старым церковным порядкам?
Старообрядцы
7.Как был прозван Алексей Михайлович за спокойный характер?-
Тишайший
8. Форма зависимости крестьян от землевладельца в виде взимания с крестьян денег или натуральных продуктов в пользу землевладельца?
Крепостничество
9. При каком царе был соляной бунт и медный бунт?
Алексей Михайлович
10. Казак, возглавивший крупнейшее восстание в России в ХVII в?
Степан Разин
11. Глава всех церквей на Руси?
Митрополит
12. Орган, который занимался определённой областью управления или отдельными территориями?
Приказы
13. Самая тяжелая форма зависимости крестьян от землевладельца в виде работы на хозяина?
Крепостничество или крепостное право
14.Форма правления, при которой власть монарха не ограничена никакими другими, независимыми от него органами власти или самоуправления?
Самодержавие