Допетровское время:
Армия – как правило, военные нанимались, а служба длилась не более 7 лет и была не регулярной.
Флот – был, но это было несколько галер, не готовых к военным действиям в море.
Центральное управление находилось целиком и полностью в руках Боярской Думы.
Местное управление – Воеводы находились в каждом уезде.
Управление церковью – существует институт патриаршества и значительный слой духовенства.
Власть царя согласована с Боярской Думой.
Правление Петра Первого:
Армия – введена рекрутская повинность, служба длилась 25 лет и открывала возможности для социальной мобильности посредством табеля о рангах.
Флот. Теперь существует серьезный флот и около млн военных кораблей.
Центральное управление было представлено 11 коллегиями, Сенатом и Синодом.
Местное управление – коллегия на Украине, появились губернаторы.
Управление церковью – Патриаршества в России больше нет, этими задачами занимается специальная духовная коллегия.
Власть царя в петровское время была абсолютной и слабо ограничивалась Сенатом.
Армия до петра была непостоянной. Петр провел реформу: Армия стала постоянной наемной, основанной на рекрутских наборах.
Флота вообще не было. Петр Алексеевич очень любил заниматься кораблестроением. При Петре боярская дума и земский собор ушли в историю. Он создал сенат и синод.Также 12 коллегий (сначала 11).Отменено местничество. Появились губерни ( сначала 8), провинции, уезды. Церковь подчинилась Петру: он по сути стал главой русской православной церкви. Патриаршество упразднено. Власть царя была самодержавной стала абсолютной.
Відповідь:
Перший похід було здійснено 1674-го року — війська Григорія Ромодановського та гетьмана Івана Самойловича рушили на Чигирин проте захопити місто не змогли, натомість здобувши Черкаси та Канів[1].
У 1677 році Порта мала на меті опанувати стратегічно важливе місто Чигирин на Правобережжі й поставити там Юрія Хмельницького васалом Порти з титулом гетьмана Війська Запорізького й князя Сарматії (України).
Перший наступ почався влітку 1677 року, коли потужне османське військо (близько 100 — 120 тисяч вояків під проводом Ібрагіма Паші) взяло в облогу Чигирин, що його боронили гетьман Іван Самойлович з 20 — 25 тисяч козаків і московський воєвода Григорій Ромодановський з 32 тисячами московського війська.
Завдяки завзятій обороні московитів і козаків та сильним укріпленням міста османи змушені були відступити. Улітку 1678 року османи ще раз намагалися захопити Чигирин. Цього разу вони наступали з військом близько 200 тисяч вояків під проводом великого візира Кара-Мустафи. Московсько-козацьке налічувало близько 12 тисяч осіб. Після місяця завзятої боротьби османи захопили Чигирин, з якого залишилися самі руїни, але виснажені боротьбою і частими наскоками запорожців під проводом Івана Сірка вони також залишили зруйнований Чигирин, уклавши з Московією Бахчисарайський мир 1681 року.
У 1678–1679 роках для того, щоб ускладнити положення османів та військ Юрія Хмельницького на Правобережжі, гетьман І.Самойлович за наказом московської влади проводить насильне переселення мешканців правобережних містечок на Лівобережжя (так званий Великий згін).
Після військових невдач і примирення між Москвою та Османською імперією Ю. Хмельницького було позбавлено гетьманства. Замість нього в 1681 році османський уряд призначив гетьманом України молдавського володаря Георге Дуку управляти Правобережною Україною. Присвоївши собі титул «господаря земель молдавських і земель українських» і поставивши «наказним гетьманом» Яна Драгинича, Дука поставив собі за мету заселити спустошене війною Правобережжя (що залишилось під владою Османської імперії) на засадах козацького устрою. Проте похід ще одного гетьмана Правобережної України (під владою Речі Посполитої) Стефана Куницького на Правобережжя і Молдову та інші зовнішні, несприятливі для Османської імперії обставини, не дали реалізуватися цим планам.
Пояснення: