Для розвитку демократії важливим є виконання людьми багатьох суспільних функцій, пов’язаних з їхнім статусом громадянина. Проте інститути демократії лише відкривають нам дорогу до успіху, не усуваючи ризику невдач. Демократія є певним викликом, адже втілення в суспільне життя демократичних цінностей залежить виключно від громадян. Однією з основних ознак демократії є участь громадян в управлінні країною.
Участь у керуванні країною не лише право, а й обов’язок. Воно може виявлятися в різних формах: наприклад, у висуванні своєї кандидатури на виборах, у голосуванні, поінформованості про політичне життя країни, обговоренні проблем, що хвилюють суспільство, відвідуванні зборів і мітингів, роботі в недержавних добровільних організаціях, сплаті податків і навіть у вираженні протесту. Така участь громадян в управлінні сприяє зміцненню демократичного суспільства.
Ідея громадянства бере свій початок із давньогрецького поліса, у якому людина брала участь у житті міста-держави, усвідомлювала себе вільною людиною та членом громади, мала почуття громадянського обов’язку. Осмислюючи поняття «громадянин», Аристотель зазначав, що громадянами треба вважати тих, хто бере участь у суді й народних зборах. Тобто від самого початку громадянство означає не лише міру залученості людей до справ спільноти, а й певні їхні права в межах цієї спільноти та відповідальність за стан цієї спільноти.
Нині громадянство передбачає:
1) належність особи до якоїсь держави, суспільства, нації;
2) підпорядкованість законам держави і наявність обов’язків перед державою;
3) пошанування цінностей громадянського суспільства;
4) громадянську самоідентифікацію;
Отже, з юридичного боку громадянство — це формально закріплений правовий зв’язок між громадянином і державою, вибудуваний на основі взаємних прав та обов’язків. Демократичним громадянином виступає особа, яка здатна користуватися наданими їй правами та виконувати свої обов’язки перед демократичною державою.
Микола Артемйович Терещенко - український підприємець та благодійник, старший син засновника династії Артемія Терещенка. Почесний громадянин Києва.
В Глухові на кошти Миколи Артемйовича протягом двох десятків років були побудовані чоловіча та жіноча гімназія, ремісниче училище, пансіон для гімназистів, дитячий притулок, міське училище, міський шпиталь, учительский інститут, повітовий банк, Анастасіївський собор. Крім того він опікувався ув'язненим, очолюючи місцеве відділення піклування про в'язниці.
Йому належить честь бути засновником київського училища для сліпих на Малодорогожицькій вулиці (єдиний на той час подібний заклад у Російській імперії), Маріїнського дитячого притулку, 4-ої гімназії (нині Транспортна академія), 5-ої гімназії на Васильківській, жіноча гімназія на Покровській, школа при Борисоглебській церкві, Троїцький народний будинок, Будинок працьовитості, Покровська церква, собор святого миколая при Покровському монастирі. А також в тому числі на його кошти був побудований Володимирський собор та Політехнічний інститут.