Вічний мир "
Після тривалих переговорів, у Львові, в 1686 р був укладений між Росією і Польщею т. Зв. "Вічний мир". Умови, в основному, були ті ж, що і умови Андрусівського перемир'я, з тією лише різницею, що по "вічного миру" Київ назавжди відходив Росії (за що було Польщі сплачено 200.000 злотих), до Росії також назавжди відійти Запоріжжя з його землями ( по Андрусовокому перемир'я Росія і Польща спільно володіли Запоріжжям). Крім того було зафіксовано, що Поділля залишається за Туреччиною, а південна Київщина і Брацлавщина повинні залишитися нейтральною, незаселеній зоною.
Не відразу після "вічного миру" настав заспокоєння. Умовами цього світу на довгі роки було відрізана від решти України-Русі не тільки Лівобережжі, але також було розрізано по лінії Дніпра навіть то Придніпров'я, яке було звільнено від польської влади в перші роки повстання Богдана Хмельницького.
XVI–XVII века в истории западных держав – это время отмирания средневековых феодальных отношений. В это время зарождается новый тип отношений, новый экономический уклад – капиталистический. На место цехов приходят мануфактуры, использующие наемный труд и узкую специализацию. Также происходят социальные изменения, связанные с расслоением. В это время зарождается класс буржуазии, который впоследствии в борьбе за свои права будет инициатором многих европейских революций.
Основные тенденции социально-экономического развития европейского общества
В XV–XVII вв. в странах Европы происходит распад феодальной сословной системы. Крестьяне и ремесленники становятся лично свободными людьми. Происходит постепенный переход к капиталистическому обществу, главными составляющими которого является наличие частной собственности и рыночной экономики.