Углеводы — органические вещества, имеющие сходное строение и свойства, состав большинства которых отражает формула Cₓ(H₂O)ₙ,
где x, n ≥ 3.
Физические свойства:
Моносахариды и олигосахариды имеют схожие физические свойства:
кристаллическое строение; сладкий вкус; растворимость в воде; прозрачность; нейтральная pH в растворе; низкие температуры плавления и кипения.Химические свойства (глюкоза C₆H₁₂O₆, фруктоза C₆H₁₂O₆, рибоза C₅H₁₀O₅, мальтоза С₁₂H₂₂O₁₁):
1) Реакции альдегидной группы:
а) реакция «серебряного зеркала»;
б) реакция с гидроксидом меди (II);
в) восстановление;
2) Реакции гидроксильной группы:
а) взаимодействие с гидроксидом меди (II);
б) брожение – расщепление глюкозы под действием ферментов;
3) Горение;
4) Взаимодействие с концентрированной серной кислотой.
Химические свойства (сахароза C₁₂H₂₂O₁₁):
1) Гидролиз;
2) Взаимодействие с гидроксидом кальция с образованием сахарата кальция;
3) Сахароза не реагирует с аммиачным раствором оксида серебра, поэтому ее называют невосстанавливающим дисахаридом.
Химические свойства (крахмал (С₆H₁₀O₅)ₙ, ):
1) Гидролиз;
2) Крахмал дает интенсивно синее окрашивание с йодом за счет образования внутрикомплексного соединения;
3) Крахмал не вступает в реакцию «серебряного зеркала».
Химические свойства (целлюлоза (С₆H₁₀O₅)ₙ, ):
1) Гидролиз;
2) Образование сложных эфиров с азотной и уксусной кислотами.
Получение глюкозы:
1) Гидролиз крахмала (С₆H₁₀O₅)ₙ + nH₂O → nC₆H₁₂O₆
2) Синтез из формальдегида 6CH₂=Oₙ → C₆H₁₂O₆
3) Фотосинтез 6CO₂ + 6H₂O → C₆H₁₂O₆
Фотосинтез протекает в клетках растений и приводит к синтезу углеводов из воды и углекислого газа:
6CO₂ + 6H₂O → C₆H₁₂O₆
У вузлах іонних кристалічних решіток знаходяться протилежно заряджені іони, між якими проявляються сили межионного взаємодії, вони характерні для з'єднань з іонним типом хімічного зв'язку. Завдяки цим силам взаємодії між іонами, в-ва з іонною кристалічною решіткою є твердими, нелетучими, тугоплавкими, розчини і їх розплави добре проводять електричний струм. Приклади: NaCl, KNO3, KBr та ін.
Атомна Решітка в якості структурної одиниці має атом. Ці атоми можуть бути незалежні один від одного або пов'язані ковалентними зв'язками. У першому випадку це кристалічні решітки Ne, Ar, Kr і т.д., у другому - це решітки простих в-в - таких як алмаз або графіт, SiO2, B. такі речовини характеризуються великою твердістю, високими температурами плавлення, хімічною інертністю.
Молекулярні кристалічні решітки характерні для сполук з ковалентним типом хімічного зв'язку. У вузлах таких решіток знаходяться неполярні або полярні молекули. Між молекулами діють слабкі сили взаємодії, тому речовини з таким типом кристалічної решітки мають незначну твердість, низькі температури плавлення і кипіння, характеризуються летючістю. Такий тип кристалічної решітки характерно для водню, азоту, хлору, кисню, йоду, води, глюкози, спиртів, нафталіну та ін.
У вузлах металевої решітки знаходяться позитивні іони і атоми, оточені електронами, здатними легко переміщатися по всьому кристалу металу. Оскільки металеві зв'язки не мають спрямованого характеру, не дивно, що багато металів можна легко деформувати, не руйнуючи їх кристалічної структури. Метали тверді (виняток - ртуть), мають високі температури плавлення і кипіння, електро - і теплопровідні.