Сульфа́тна кислота́ (сірчана кислота, IUPAC — дигідрогенсульфат, застаріла назва — купоросна олія) — сполука сірки з формулою H2SO4. Безбарвна масляниста, дуже в'язка і гігроскопічна рідина. Сірчана кислота — одна з найсильніших неорганічних кислот і є дуже їдкою та небезпечною. Ця кислота утворює два ряди солей: сульфати і гідрогенсульфати, в яких у порівнянні з сульфатною кислотою замінюються два або один атоми гідрогену на катіони металів. Сірчана кислота є однією з найважливіших технічних речовин у світі і лідирує за кількістю виробництва. Вона використовується в основному у формі водних розчинів для виробництва добрив, як каталізатор в органічних синтезах, а також у виробництві інших неорганічних кислот.
. Физические свойства:
SO2 оксид кремния (IV)(диоксид кремния) . Бесцветные кристаллы с температурой плавления +1713…+1728 °C, имеет высокую твёрдость и прочность.
Диоксид кремния — главный компонент почти всех земных горных пород(кремнезем- основная часть песока, кварц, горный хрусталь, яшма, аметист, опал, составная часть глины, ортоклаза).
2. Химические свойства:
Оксиду кремния (IV)- кислотный оксид, ему соответствует кремниевая кислота H3SiO4
Не реагирует с водой
Реагирует со щелочами только при нагревании: SiO₂ + 2NaOH = Na₂SiO₃ + H₂O
Оксид кремния (IV) растворяется в плавиковой ( фторводородной кислоте:
SiO₂ + 6HF (конц.) = H₂[SiF₄] + 2H₂O
Оксид кремния (IV) реагирует при славлении с солями летучих кислот ( карбонатами или сульфитами ):
SiO₂ + Na₂СO₃ = Na₂SiO₃ + СO₂
Реагирует с металлами при сплавлении:
SiO₂ + 2 Mg = Si + 2MgO
Реагируя с углеродом при сплавлении. При этом образуется карбид кремния ( карборунд ): SiO₂ + 3C = SiC + 2CO