Урок проведено на міському семінарі вчителів зарубіжної літератури, який відбувся в березні 2008 року в ЗНЗ №29 Оболонського району м. Києва, вчителем-методистом Баліною К.Н. за підручниками Ковбасенка Ю.І., Ковбасенко Л.В. Мета заходу — показати роботу учнів у засвоєнні літературознавчих понять на уроках зарубіжної літератури, вміння аналізувати та інтерпретувати художній твір із залученням порівняльного аналізу з творами світового мистецтва та творами української літератури, На уроці використані мультимедійні технології.
Мета уроку: поглибити розуміння ідейного змісту новели "Останній листок", закріпити відомості про жанрові особливості новели, вдосконалювати навички характеристики літературного героя, вміння аналізувати та інтерпретувати образ у порівняльних контекстах із творами світового мистецтва (скульптура Мікеланджело "Мойсей") та творами українських письменників (Л. Костенко), спрямованих на розуміння людяності ве
ликого мистецтва; виховувати почуття милосердя, готовності допомагати іншим ("нехай тендітні пальці етики торкнуть вам серце і вуста" — Л.Костенко)
Хід уроку
I. Оргмомент
II. Актуалізація опорних знань
1. Заповнити порожні лакуни у чотирьох фрагментах з фільму "О.Генрі". Під час роботи перевіряється засвоєння учнями відомостей про життя і творчість американського письменника та вміння узагальнювати відомий з попередніх уроків матеріал. Увага на екран!
1. Твори цього письменника увійшли до золотого фонду світової сатиричної літератури. Його ім'я носить найвища літературна американська нагорода у жанрі ... (оповідання).
2. Він автор безсмертної фрази "Болівар не винесе двох" і відомий усьому світові під псевдонімом О.Генрі. Його справжнє ім'я —... (Вільям Сідні Портер).
3. Син лікаря, він народився 11 вересняі 862 року в американському штаті... (Північна Кароліна).
4. Письменник помер 1910 року через важку хворобу цирозу печінки, залишивши нащадкам на згадку про себе близько ... оповідань та роман ...
(близько 400 оповідань та роман "Королі та капуста").
2. Колективна робота з тестами ("Зошитдля те матичного оцінювання. Зарубіжна література. 7 клас" видавництва "Грамота").
Кого письменник називає в новелі "Останній листок" "старим джентльменом містером Пневмонією"?
а) лікаря художниці Джонсі;
б) старого Бермана;
в) важку хворобу з крижаними пальцями, яка бродила по колонії.
Чому хвора Джонсі так ретельно рахувала листки плюща за вікном?
а) їй здавалося, що вона помре з останнім листком;
б) сподівалася потім намалювати цей осінній пейзаж;
в) намагалася хоч чимось розрадити себе.
Яку "мазанину" малював старий Берман, щоб заробити шматок хліба?
а) місцевих жителів;
б) вивіски та реклами;
в) міські пейзажі.
Якого героя намагалася намалювати з Бермана Сью для журнальної ілюстрації?
а) розбійникапірата;
б) золотошукачавідлюдька;
в) мужнього ковбоя.
Назвіть останній шедевр художника Бермана:
а) малюнок Неаполітанської затоки;
б) ескіз скульптури Мікеланджело "Мойсей";
в) листок плюща на цегляній стіні.
Скільки років чекало чисте полотно на мольберті Бермана на його шедевр?
а) 40;
б) 25;
в) 30.
3. Тренувальні вправи на розвиток логічного мислення.
Читацький досвід семикласників у вивченні новел достатній, щоб виконати наступну роботу. Учні пригадують вивчені на уроках зарубіжної та української літератур новели (Р.Бредбері "Усмішка" — 6 клас, Б.Лепкий "Квітка щастя" та Л.Пономаренко Тер. переможений" — 7 клас, О.Генрі "Останній листок" — 7 клас) та називають лише спільні ознаки оповідання і новели серед поданих на екран дошки словосполучень.
І слайд: невеликий обсяг, прозова форма, одна подія з життя героя, несподіваний і стрімкий фінал, мала кількість персонажів, езопова мова, складна будова твору.
Додаткове завдання:
1. Новела відрізняється від оповідання. Чим саме? Динамічним і стрімким сюжетом, раптовою, іноді парадоксальною розв'язкою, глибоким психологізмом. Учні пригадують несподівані фінали новели Р.Бредбері — після знищення озвірілим натовпом картини "Джоконда" в руках у хлопчика Тома залишається клаптик полотна із зображенням усмішки Джоконди; новели Л.Пономаренко "Гер переможений" — через п'ятдесят років після самогубства німецького полоненого Фрідріха в стіні будинку, який він будував на українській землі, знаходять рукавичку з фотокарткою його маленьких дітей, які ніби питають: "Ви не знаєте, де наш тато?" Щодо фіналів у новелах О. Генрі слід сказати, що вони зазвичай подвійні. Так, і в новелі "Останній листок" два фінали: це вцілілий останній листок плюща та смерть старого Бермана, що пожертвував власним життям заради іншої людини.
Сочинение "Три мира в романе Булгакова "Мастер и Маргарита" Роман М. А. Булгакова "Мастер и Маргарита" принадлежит к тем произведениям, которые хочется и обязательно нужно перечитывать, чтобы глубже понять подтекст, увидеть новые детали, на которые с первого раза мог и не обратить внимания. Это происходит не только потому, что роман затрагивает многие философские и нравственно-этические проблемы, но и из-за сложной "трехмерной" структуры произведения. С числом три мы в нашем мире сталкиваемся неоднократно: это основная категория жизни (рождение — жизнь — смерть) , мышления (идея — мысль — действие) , времени настоящее — будущее) . В христианстве тоже многое построено на троичности: триединство божественной троицы, управление земным миром (Бог — человек — Дьявол) . М. Булгаков был уверен, что троичность соответствует истине, поэтому можно заметить, что события в романе происходят в трех измерениях: в древнем "ершалаимском" мире, в современном писателю московском мире 30-х годов и в мире мистическом, фантастическом, потустороннем. Вначале нам кажется, что эти три плана почти не соприкасаются. Казалось бы, какие отношения могут быть у современных москвичей с героями литературного романа с евангельской тематикой, а уж тем более — с самим Сатаной? Но очень скоро мы понимаем, насколько ошибались. Булгаков видит все по-своему и предлагает взглянуть на окружающую действительность (а не только на события романа) по-новому. На самом деле мы являемся свидетелями постоянного взаимодействия, тесной взаимосвязи трех миров: творчества, обычной жизни и высших сил, или провидения. Происходящее в романе Мастера о древнем ершалаимском мире явственно перекликается с событиями современной Москвы. Эта перекличка не только внешняя, когда литературные герои "романа в романе" портретно и действиями похожи на москвичей (в Мастере проглядывают черты Иешуа Га-Ноцри, приятель Мастера Алоизий Могарыч напоминает Иуду, Левий Матвей при всей его преданности так же ограничен, как и поэт Иван Бездомный) . Есть и более глубокое сходство, ведь в беседах Понтия Пилата с Га-Ноцри затрагиваются многие нравственные проблемы, вопросы истины, добра и зла, которые, как мы видим, не были до конца решены ни в Москве 30-х годов, ни даже сегодня — эти вопросы принадлежат к разряду "вечных". Воланд со своей свитой — представители мира потустороннего, они наделены читать в человеческих сердцах и душах, видеть глубинные взаимосвязи явлений, предсказывать будущее, и поэтому Булгаков наделяет их правом выступать в качестве человеческих судей. Воланд замечает, что внутренне люди мало изменились за последние тысячелетия: "Они — люди как люди. Любят деньги, но ведь это всегда было. Ну, легкомысленны.. . ну, что ж.. . в общем, напоминают прежних... " Трусость, алчность, невежество, духовная слабость, лицемерие — это далеко не полный перечень тех пороков, которые по-прежнему направляют и во многом определяют человеческую жизнь. Поэтому Воланд, наделенный особой властью, выступает не только в качестве карающей силы, наказывающей карьеристов, подхалимов, жадных и эгоистичных, но и награждает добрых на самопожертвование, глубокую любовь, умеющих творить, создавая новые миры. И даже тех, кто, совершив зло, не прячется, как страус, головой в песок, а несет ответственность за свои поступки. Каждому воздается по заслугам, и очень многие в романе (причем большинство — к своему же несчастью) получают возможность исполнить свои желания. В финале романа все три мира, достаточно четко разграниченные в начйле, сливаются воедино. Это говорит о тесной и гармоничной взаимосвязи всех явлений и событий на свете. Человеку нужно научиться нести ответственность не только за свои действия, но и за эмоции, мысли, ведь идея, возникшая в чьей-то голове, может воплотиться в реальность даже на другом конце Земли. 3 Нравится
Можно описать дедушку и Петьку(*если это тебе Дедушку был старым и немного глуховатым. Во время просмотра фильма в кинотеатре дедушка не слышал и постоянно либо начинал переспрашивать сказанное у Петьки либо проявлял эмоции не подходящие действию героев фильма. Речь дедушки была неграмотная, она передавала колоритный образ деда в рассказе. Петька Был мальчиком послушным и образованным. Он очень любил своего деда и их совместные походы в кино. Петька был культурным, например когда дед начинал смеяться за просмотром фильма в кино мальчик начинал говорить ему: "Деда, ты чего смеёшься". Можно обосновать это тем, что Петька не хотел чтобы дед мешал людям смотреть фильм. Речь мальчика была грамотной, но у него были в речи просторечные слова.(Надеюсь
Урок проведено на міському семінарі вчителів зарубіжної літератури, який відбувся в березні 2008 року в ЗНЗ №29 Оболонського району м. Києва, вчителем-методистом Баліною К.Н. за підручниками Ковбасенка Ю.І., Ковбасенко Л.В. Мета заходу — показати роботу учнів у засвоєнні літературознавчих понять на уроках зарубіжної літератури, вміння аналізувати та інтерпретувати художній твір із залученням порівняльного аналізу з творами світового мистецтва та творами української літератури, На уроці використані мультимедійні технології.
Мета уроку: поглибити розуміння ідейного змісту новели "Останній листок", закріпити відомості про жанрові особливості новели, вдосконалювати навички характеристики літературного героя, вміння аналізувати та інтерпретувати образ у порівняльних контекстах із творами світового мистецтва (скульптура Мікеланджело "Мойсей") та творами українських письменників (Л. Костенко), спрямованих на розуміння людяності ве
ликого мистецтва; виховувати почуття милосердя, готовності допомагати іншим ("нехай тендітні пальці етики торкнуть вам серце і вуста" — Л.Костенко)
Хід уроку
I. Оргмомент
II. Актуалізація опорних знань
1. Заповнити порожні лакуни у чотирьох фрагментах з фільму "О.Генрі". Під час роботи перевіряється засвоєння учнями відомостей про життя і творчість американського письменника та вміння узагальнювати відомий з попередніх уроків матеріал. Увага на екран!
1. Твори цього письменника увійшли до золотого фонду світової сатиричної літератури. Його ім'я носить найвища літературна американська нагорода у жанрі ... (оповідання).
2. Він автор безсмертної фрази "Болівар не винесе двох" і відомий усьому світові під псевдонімом О.Генрі. Його справжнє ім'я —... (Вільям Сідні Портер).
3. Син лікаря, він народився 11 вересняі 862 року в американському штаті... (Північна Кароліна).
4. Письменник помер 1910 року через важку хворобу цирозу печінки, залишивши нащадкам на згадку про себе близько ... оповідань та роман ...
(близько 400 оповідань та роман "Королі та капуста").
2. Колективна робота з тестами ("Зошитдля те матичного оцінювання. Зарубіжна література. 7 клас" видавництва "Грамота").
Кого письменник називає в новелі "Останній листок" "старим джентльменом містером Пневмонією"?
а) лікаря художниці Джонсі;
б) старого Бермана;
в) важку хворобу з крижаними пальцями, яка бродила по колонії.
Чому хвора Джонсі так ретельно рахувала листки плюща за вікном?
а) їй здавалося, що вона помре з останнім листком;
б) сподівалася потім намалювати цей осінній пейзаж;
в) намагалася хоч чимось розрадити себе.
Яку "мазанину" малював старий Берман, щоб заробити шматок хліба?
а) місцевих жителів;
б) вивіски та реклами;
в) міські пейзажі.
Якого героя намагалася намалювати з Бермана Сью для журнальної ілюстрації?
а) розбійникапірата;
б) золотошукачавідлюдька;
в) мужнього ковбоя.
Назвіть останній шедевр художника Бермана:
а) малюнок Неаполітанської затоки;
б) ескіз скульптури Мікеланджело "Мойсей";
в) листок плюща на цегляній стіні.
Скільки років чекало чисте полотно на мольберті Бермана на його шедевр?
а) 40;
б) 25;
в) 30.
3. Тренувальні вправи на розвиток логічного мислення.
Читацький досвід семикласників у вивченні новел достатній, щоб виконати наступну роботу. Учні пригадують вивчені на уроках зарубіжної та української літератур новели (Р.Бредбері "Усмішка" — 6 клас, Б.Лепкий "Квітка щастя" та Л.Пономаренко Тер. переможений" — 7 клас, О.Генрі "Останній листок" — 7 клас) та називають лише спільні ознаки оповідання і новели серед поданих на екран дошки словосполучень.
І слайд: невеликий обсяг, прозова форма, одна подія з життя героя, несподіваний і стрімкий фінал, мала кількість персонажів, езопова мова, складна будова твору.
Додаткове завдання:
1. Новела відрізняється від оповідання. Чим саме? Динамічним і стрімким сюжетом, раптовою, іноді парадоксальною розв'язкою, глибоким психологізмом. Учні пригадують несподівані фінали новели Р.Бредбері — після знищення озвірілим натовпом картини "Джоконда" в руках у хлопчика Тома залишається клаптик полотна із зображенням усмішки Джоконди; новели Л.Пономаренко "Гер переможений" — через п'ятдесят років після самогубства німецького полоненого Фрідріха в стіні будинку, який він будував на українській землі, знаходять рукавичку з фотокарткою його маленьких дітей, які ніби питають: "Ви не знаєте, де наш тато?" Щодо фіналів у новелах О. Генрі слід сказати, що вони зазвичай подвійні. Так, і в новелі "Останній листок" два фінали: це вцілілий останній листок плюща та смерть старого Бермана, що пожертвував власним життям заради іншої людини.