відповідь: події відбуваються в той період, коли козацтво було знищене, а селянство українських земель було закріпачене. волелюбні козаки не хотіли коритися, деякі з них втекли в турецькі землі й заснували там нову січ. час від часу туди тікали від невиданих утисків селяни.
зібрався тікати й остап, якого пан за непокірність хотів віддати у москалі. прощається хлопець зі своєю коханою соломією, залишаючи її з осоружним чоловіком.
соломія перевезла коханого через річку та й залишилася сама.
ось вже довго йде остап степами, коли чує, ніби хтось його кличе. озирнувся — якийсь козак його доганяє. коли підійшов ближче, остап пізнав у молодому козакові свою соломію. жінка не могла лишитися сама з нелюбом, тому вирішила теж утекти. довелося тільки відрізати її довгі чорні коси, та вона ладна була всім пожертвувати заради коханого.
з часом добралися остап із соломією до дунаю. тут разом з іншими втікачами мали чекати ночі, щоб переплисти човнами на інший берег. та коли сідали в човни, наїхали козаки й почали стріляти. знайомий соломії та остапа, іван, встиг вскочити у човна, вони ж лишилися на березі й мали швидко тікати.
пересидівши деякий час, звернулися до знайомого мірошника, який обіцяв їм . той запропонував зробити плот та вночі самотужки переплисти дунай. через деякий час плот був готовий. ним попливли обоє втікачів, у густому тумані не бачачи нічого. тільки знову їм не пощастило — один козак почув плюскіт та вистрілив навмання в той бік. остапа було поранено в груди.
пояснення:
Прямоезжая (дорогая) -идущая напрямик.
Заколодела — завалена колодьем- павшими деревьями; стала непроходимой.
Лазоревый (цветок) -голубой.
Величать
1) а) Называть кого-л. почтительно, выражая уважение.
б) Давать название более значительное, чем следует (обычно с оттенком иронии
или шутливости).
в) устар. Называть по имени, по имени и отчеству, по фамилии.
2) Чествовать кого-л. песней, припевами (в народных свадебных или праздничных
обрядах).
3) устар. Прославлять, возвеличивать, восхвалять.
В особину-отдельно от других, особо.
Покляпый-пригнутый книзу.
Горница- "комната, расположенная в верхней части дома". Горенка – уменьшительное, ласкательное к сущ. – горница.