В комедии "Недоросль" Д.И. Фонвизин поднимает проблемы нравственного упадка дворян, потерю их моральных ценностей невежественное и грубое отношение семьи Простаковых к крестьянам, крепостное право, которые даёт право помещикам безнаказанно унижать людей более низкого сословия.
Но главное место в произведении занимает тема воспитания молодого поколения, отношения детей к своим родителям и к старшему поколению. Писатель показал это на примере сына Простаковых Митрофанушке, который воспитывается на примерах жестокости, равнодушия, лени и праздности.
Творчість поетична, один з найінтересніших і найбільше впливових об’явів психологічних і культурних, є в наших часах предметом дуже обширних і глибоко сягаючих дослідів. Позаяк творчість та початками своїми корениться в душі поета, а наслідки її входять в глиб життя цілого народу, ба навіть цілої людськості, і виражаються впливом на обичаї, поняття, вірування, уподобання, і т. ін., загалом впливом на цілу атмосферу духову цілих поколінь, отже, й виростаючих нових поетів, для того досліди над механікою творчості поетичної мусили з часом розбитися на дві галузі, котрі з двох різних боків ведуть до одної цілі – до вияснення і зрозуміння творів поетичних.