Тарас Шевченко народився 25 лютого (9 березня) 1814 року[7] в селі Моринці, нині Звенигородського району Черкаської області, Україна (за тогочасним адмінподілом Пединівська волость, Звенигородського повіту Київської губернії). Був третьою дитиною селян-кріпаків Григорія Івановича Шевченка і Катерини Якимівни Бойко після сестри Катерини (8 (20) листопада 1804 — близько 1848) та брата Микити (16 (28) травня 1811 — близько 1870)[8].
Згідно з родинними переказами, Тарасові діди й прадіди з батьківського боку походили від козака Андрія, який на початку XVIII століття прийшов із Запорізької Січі. Батьки його матері, Катерини Якимівни Бойко, були переселенцями з Прикарпаття.[9]
1816 року сім'я Шевченків переїхала до села Кирилівка (нині Шевченкове Звенигородського району) Звенигородського повіту, звідки походив Григорій Іванович. Дитячі роки Тараса пройшли в цьому селі. 12 (24) травня 1816 року народилася Тарасова сестра Ярина, а 26 січня (7 лютого) 1819 року — сестра Марія. Одного разу малий Тарас пішов шукати «залізні стовпи, що підпирають небо», і заблукав у полі. Чумаки, зустрівши хлопця, забрали його з собою й увечері привезли до Кирилівки. 8 (20) березня 1821 року народився Тарасів брат Йосип
Відповідь:"Гном у голові" - це чудовий твір Юрія Винничука, який розповідає про пригоди хлопчика Марка, якому випадково потрапляє у голову справжній гном.
Марко - звичайний школяр, але все змінюється, коли він одного дня знаходить маленьку фігурку гнома. Після того, як Марко тримає фігурку в руках, відбувається дивовижне: гном входить у його голову і починає з ним спілкуватися.
Гном у голові Марка стає його найкращим другом і порадником. Він допомагає Маркові вирішувати різні проблеми, вчить його бути сміливим та впевненим у собі. Разом вони досліджують світ, вчаться новим речам і відкривають неймовірні можливості.
За до гнома, Марко навчається бачити світ по-іншому. Він розуміє, що важливо не тільки дивитися, але й бачити, сприймати деталі і красу, яку навколо нас. Гном у голові навчає хлопчика цінувати моменти, бути вдячним за те, що має, і не боятися використовувати свою уяву.
Таким чином, гном у голові Марка є символом його внутрішнього світу, уяви та креативності. Він надихає Марка на нові пригоди та розвиває його як особистість.
Твір "Гном у голові" Юрія Винничука надає нам важливу навчальну мораль: не боятися довіряти своїм мріям, довіряти своїй уяві та бачити красу навколо нас.
Пояснення: