Сюжетні колізії роману "Русалонька із 7-В, або Прокляття роду Кулаківських" розгортаються навколо історії школярки Софійки, родина якої переїздить до нового помешкання. Серед багатьох речей, що перевозять батьки дівчинки, є стара бабусина шафа, призначена для подорожей у часі.
Головною героїнею роману є доброзичлива та чуйна по відношенню до людей, кмітлива Софійка. Дівчинка-підліток постає перед нами слухняною донькою і доброю сестричкою, закоханою ученицею і щирою подругою, невтомним "пінкертоном" і краєзнавцем-
любителем: "Пронозлива дуже! Навіть я при ній мало, як ти кажеш, не розкололась!", "Софійка вміла міркувати", "Але хлопець
Софійчиної мрії не мусив би палити. Як не палять ні тато, ні Сніжанин жених", "Правду мама каже, що вона вередлива".
Риси характеру персонажа, виразно відтворені автором роману через вчинки та поведінку, доповнюються мовною характеристикою.
На русском: Мне очень нравится повесть Н. В. Гоголя «Ночь перед Рождеством» , потому что в ней чудесным образом сочетаются реальность и фантастика. Рядом с простыми селянами сосуществуют персонажи украинского фольклора, обыденная жизнь переплетается с волшебством. Мы становимся свидетелями того, как на страницах повести оживают народные предания и поверья, например, что в рождественскую ночь нечистая сила становится особенно активной и может произойти все что угодно. Наиболее ярким представителем мелкой нечисти является черт, который пытается строить козни и всячески вредит добрым людям. Он крадет месяц, устраивает метель среди ясной зимней ночи, чтобы Чуб с кумом сбились пути, пытается завладеть душой Вакулы в обмен на черевички для Оксаны. Но набожному и смекалистому кузнецу в итоге удается осмеять и наказать черта.
На украинском: Мені дуже подобається повість Н. В. Гоголя «Ніч перед Різдвом», тому що в ній чудесним чином поєднуються реальність і фантастика. Поруч з простими селянами співіснують персонажі українського фольклору, повсякденне життя переплітається з чарами. Ми стаємо свідками того, як на сторінках повісті оживають народні перекази і повір'я, наприклад, що в різдвяну ніч нечиста сила стає особливо активною і може статися все що завгодно. Найбільш яскравим представником дрібної нечисті є рис, який намагається будувати підступи і всіляко шкодить добрим людям.
Він краде місяць, влаштовує заметіль серед ясною зимової ночі, щоб Чуб з кумом збилися шляху, намагається заволодіти душею Вакули в обмін на черевички для Оксани. Але побожному і кмітливому коваля в результаті вдається висміяти і покарати риса.