Канюк обыкновенный - как и коршун - одна из самых многочисленных и самая часто встречающаяся хищная птица Средней полосы России.Как и другие распространенные у нас ястребиные, канюк - крупная птица, заметно крупнее вороны. В литературе пишется о заметных различиях в цвете перьев у разных канюков. Верхняя часть тела обычно темно-бурая, но бывает и значительно светлее. Нижняя часть светлая с рыжими продольными пестринами. Лапы желтые.Увидеть канюка можно достаточно часто, когда он парит над полянами, высматривая добычу. Его характерные черты, заметные в полете - короткий закругленный полосатый хвост и светлые нижние половины крыльев.Хотя канюк гнездится в лесах на деревьях, его жизнь во многом связана с полуоткрытыми пространствами. Основная его пища - грызуны, поэтому он часто охотится над полями.Канюки прилетают с юга в середине апреля. Распространяются они по всей лесной и лесостепной зоне Европейской России, всюду где растут деревья, а также на большой части Сибири и Дальнего Востока. Птенцы вылупляются в июне. Самец и самка выкармливают их вместе. Кроме грызунов канюк употребляет лягушек, ящериц и насекомых, иногда ловит мелких птиц.Парящие в воздухе канюки встречаются по всей территории Нижегородской области - как на Волго-Окском Левобережье, так и на Правобережье. Они не сильно стесняются человека и при его появлении где-то там, для них далеко внизу, продолжают заниматься своими делами - поисками пропитания. При этом птицы еще и перекликаются, издавая громкие и относительно частые крики, напоминающие звуки "киия" ( не короткие и резкие, как у каратистов в кино, а более длинные и протяжные).Канюки не избегают и населенных территорий. Так я несколько раз видел этих хищников, кружащих над деревьями в Зеленом городе - лесном массиве с большим количеством санаториев и домов отдыха. А целую семью из четырех птиц мне удавалось ежедневно наблюдать в Белгородской области над памятником природы "Бекарюковский бор" - сосновым лесом, стоящим в окружении полей и многочисленных деревень.Улетают на юг канюки с середины сентября по середину октября. Большинство зимует в Африке и Индии, некоторые обосновываются ближе - в южных республиках бывшего СССР.
Дізнаєшся більше про безпеку в побуті; правила користування водогоном, тепловими мережами; чому необхідно економити воду
Пригадай
Що таке безпека й небезпека? Про які небезпеки в побуті знаєш?
Щоб забезпечити населення всіма побутовими вигодами, до будинків прокладають електричні кабелі, труби водогону й тепломережі.
У сільський місцевості люди часто користуються водою з криниць, їжу готують на газовій плиті, яка працює від газового балона.
Через труби водогону вода до будівель має надходити без сторонніх домішок, мати певну температуру, смак, запах. Для цього воду з водойм через водозабір подають на станцію водоочищення. Там її очищують за до хімічних речовин. Вода з резервуарів чистої води під тиском насосних станцій надходить до водогінної мережі населеного пункту. Криниці слід облаштувати так, щоб у них не потрапляли сторонні предмети.
У міській водогінній мережі стежать за тим, аби якість води відповідала санітарно-гігієнічним нормам. Санітарно-епідеміологічна служба перевіряє також якість води в криницях.
Щоб поліпшити якість питної води, її можна очищати вдома. Так, кип’ятіння пом’якшує воду, знищує бактерії, віруси, яйця глистів. У профільтрованій воді менше механічних забруднювачів, хлору, вона прозоріша і смачніша. Люди користуються також пристроями для очищення води, фасованою водою в бутлях, водою з природних джерел тощо.
Прісної води на планеті не так уже й багато. Нині в багатьох країнах світу вже не вистачає прісної води. Прикро, що люди, використовуючи воду, не замислюються над цим. Стічні води, обробка сільськогосподарських земель хімічними речовинами, надмірне використання засобів побутової хімії забруднюють воду, погіршують її якість. Буває, люди не економлять воду, залишаючи відкритими крани. Якщо з крана капає вода, то за добу витікає майже 60 літрів.
Ти ще не можеш самостійно відремонтувати кран чи зливний бачок, то зверни увагу дорослих на несправність. Тобі до снаги перекрити крани в разі витоку води. Адже відкритий водогінний кран у квартирі може призвести до небезпечної ситуації — затоплення. Вода заповнить квартиру, зіпсує підлогу, речі. Вона може проникнути й у квартири поряд із твоєю та в ті, що на нижніх поверхах. Затоплення може виникнути також, коли забиваються каналізаційні труби
Завдання
1. Назви небезпечні ситуації, що можуть статися в помешканні.
2. Яких порад слід додержуватися, щоб запобігти затопленню?
3. Як діяти, якщо сталося затоплення?
4. Розглянь схему очищення води. Розкажи, який шлях проходить вода, яка надходить до оселі.
5. Чи ощадливо (економно) використовуєш воду? Чому?
Моделюй — набувай життєвих навичок
Учись правильно діяти.
З до дорослих:
• дізнайся, де в помешканні розташовані вентилі, що перекривають постачання води в оселю. Під наглядом дорослих потренуйся закривати їх;
• з’ясуй, у яких місцях може протікати вода;
• дізнайся, де розміщено електровимикач, що відключає від електромережі всю оселю. Під наглядом дорослих навчися ним користуватися;
• запиши у власний довідник номери телефонів аварійних служб, до яких слід звертатися, коли протікають крани, труби, вода затоплює оселю.