Основанием юридической ответственности в узком смысле является состав правонарушения, то есть наличие всех элементов, составляющих акт правонарушения (объект, субъект, объективная сторона, субъективная сторона), выступающих в неразрывном единстве, как единое целое
Трудовий договір - це угода між роботодавцем та працівником, відповідно до якого роботодавець зобов'язується надати працівникові за обумовленої трудовоїфункції, забезпечити передбачені правовими нормами умови праці, своєчасно і в повному обсязі виплачувати працівникові заробітну плату, а працівник зобов'язується особисто виконувати визначену цією угодою трудову функцію і дотримуватися діючих в організації правила внутрішнього трудового розпорядку.
З наведеного визначення випливає, що сторонами трудового договору є, з одного боку, роботодавець (організація або фізична особа), а з іншого - працівник.Працівником як стороною трудового договору може бути будь-яка фізична особа, що володіє необхідним для цього об'ємом трудової праводієздатності.
Як відомо, громадянин може виконувати трудову діяльність також на підставі цивільно-правових договорів: підряду, доручення, возмездного надання послуг, авторських договорів та ін проте висновок будь-якого з цих договорів не дає працівникові таких гарантій, які надає йому трудове законодавство у разіукладення трудового договору. У зв'язку з цим виникає необхідність визначити ті критерії, за якими трудовий договір відрізняється від інших договорів, предметом яких виступає праця (робота) фізичних осіб. Такими критеріями є наступніхарактерні ознаки трудового договору.
Социальное государство - принято понимать государство, главной задачей которого является достижение такого общественного прогресса, который основывается на закрепленных правом принципах социального равенства, всеобщей солидарности и взаимной ответственности. Социальное государство призвано слабым, стремиться влиять на распределение экономических благ в духе принципа справедливости в целях обеспечения каждому достойного человека существования.
Светское государство - считается такое государство, в котором не существует официальной, государственной религии и ни одно из вероучений не признается обязательным или предпочтительным. В таком государстве религия, ее каноны и догматы, а также религиозные объединения, действующие в нем, не вправе оказывать влияния на государственный строй, деятельность государственных органов и их должностных лиц, на систему государственного образования и другие сферы деятельности государства. Светский характер государства обеспечивается, как правило, отделением церкви от государства и светским характером государственного образования.
Гуманистическое государство - это такая организация общества, располагающая специальными механизмами управления и принуждения, основополагающие принципы которой закрепляют ведущую роль граждан в государственном строительстве. Человек, гражданин, народ – таковы главные действующие лица.