Особливо важливе місце у системі соціальних норм займають норми права. Проте, аби усвідомити їх особливості, досить важливим є з’ясування питань співвідношення норм права з іншими соціальними нормами, зокрема з нормами моралі. Спорідненість норм права та інших соціальних норм полягає в тому, що всі вони (і норми права, і норми моралі, і корпоративні норми, і звичаї) відносяться до соціальних норм і мають загальні ознаки останніх. Їх зміст у цілому обумовлений рівнем економічного та культурного розвитку суспільства. Окрім того, як норми єдиної спільноти, норми права та інші соціальні норми, що регулюють однакові суспільні відносини, не можуть значно відрізнятися одна від одної. Різниця, що існує між нормами права та іншими соціальними нормами, встановлюється за такими критеріями. За походженням. Так, норми права видаються державними органами, в той час як корпоративні норми виробляються відповідними організаціями, а норми моральності й звичаї виникають поступово у процесі розвитку суспільства За формою вираження. Норми права фіксуються в офіційно виданих органами держави нормативних актах, їх властивістю є формальна визначеність; такою властивістю не володіють інші соціальні норми, які існують або у свідомості суспільства чи окремих соціальних груп, або можуть бути записані в джерелах, що не мають офіційного характеру За сферою дії. Норми права регулюють відносини, що піддаються правовому регулюванню та об’єктивно його потребують. Це, як правило, найбільш важливі суспільні відносини. Інші соціальні норми також можуть врегульовувати аналогічну сферу життя. Наприклад, охорона відносин власності здійснюється за до багатьох соціальних норм. З одного боку, є відповідні статті Кримінального кодексу України, Кодексу України про адміністративні правопорушення, . Право повинне бути глибоко моральним, відповідати принципам справедливості, інакше воно не одержить визнання у суспільстві. Інші соціальні норми впливають на право як у процесі його творення, так і під час реалізації його приписів. Мораль – це система норм і принципів, що виникають із потреби узгодження інтересів індивідів один з одним і суспільством (класом, соціальною групою, державою), спрямовані на регулювання поводження людей відповідно до понять добра і зла і підтримуються особистими переконаннями, традиціями, вихованням, силою суспільної думки. Можна виділити спільні риси моральних та правових норм: 1) вони діють у єдиному полі соціальних зв'язків, тобто є соціальними нормами; 2) переслідують єдину мету - встановлення і підтримка порядку в суспільстві; 3) мають єдине функціональне призначення - впливати на поводження людей, регулювати їхні відношення, формувати масштаби (еталони, стандарти) поводження; 4) адресовані до всіх або до великої групи людей, тобто є правилами поводження загального характеру; 5) мають єдину духовну природу, загальний ціннісний стрижень - справедливість.
1)За кожне виправлнення 1.Громадяни мають право брати участь в управлінні державними справами. 2.Будь-яка релігія не може бути визнана державою як обовязкова. 3.Голова Ради національної безпеки і оборони України 4.Кабінет Міністрів України є вищим органом у системі органів виконавчої влади 5.Голова районної та голова обласної ради обираються відповідною радою шляхом таємного голосування з числа її депутатів на строк повноважень ради. 6.Великий Державний Герб України встановлюється з урахуванням малого Державного герба України та герба Вiйська Запорiзького законом, що приймається не менш як двома третинами вiд конституційного складу Верховної Ради України. 7.Повнолітні діти забовязані піклуватись про своїх непрацездатних батьків. 8.Повноваження депутатів України починаються з моменту відкриття першого засідання у ВРУ 9.Право законодавчої ініціативи у Верховній Раді України належить Президентові України,народним депутатам України, Кабінету Міністрів України та Національному банку України 10 Народ безпосередньо бере участь у здійсненні правосуддя через народних засідателів і присяжних. (ст 124 Конституції України - здається у даному пункті немає виправлень) 2)Встановіть відповідність між навчальним закладом і субєктом навчального процесу. 1) Б) 2) А) 3) Д) 4) В) Задача 1 Для того щоб притягнути особу до різної юридичної відповідальності потрібно встановити конкретний склад прапорушення Невдаху Григорія можна притягнути до відповідальності за ст. 178. Розпивання спиртних напоїв у громадських місцях КпАП, а також притягнути до кримінальної відповідальності за нанесення середньої тяжкості ушкоджень, причому стан сп'яніння буде обтяжувати відповідальність (ст.122 ККУ). Також дану особу буде притягнуто до дисциплінарної відповідальності за порушення трудового режиму.
Задача 2
Звернення однієї з фракції Київської області є неправомірним, оскільки воно суперечить Конституції України, а саме ст.25 - Громадянин України не може бути позбавлений громадянства і права змінити громадянство.
3)релігійні особи
4)держава
5)адміністрація