Головні герої «Момент»: революціонер, панночка Муся, контрабандист Семен Пустун. Головний герой оповідання – тюремний оповідач на прізвисько Шехе-резада. Він розповів своїм товаришам дивовижну історію про казкову зустріч з панною Мусею на державному кордоні. Їх зустріч – дивовижний подарунок долі двом одиноким душам. “Момент” Винниченко образ панни Мусі Образ Панни – це втілення ідеї вічної жіночності, краси й загадкової незбагненності, Опис зовнішності«Сама настояща, городська панна, в гарненьких черевиках, що визирали з-під сукні, із солом’яним бриликом на колінах» Очі«А очі, як у зляканої лані, променисті, Чисті, великі». «Очі горіли напруженням і були великі, Прекрасні» Сміх«Ах, якби ви знали, який сміх у неї був! А сміх є дзеркало душі» Манери поведінки«Галантно повела вона рукою круг себе» «Вона вийняла з-під свитки хусточку і почала витирати мій лоб із серйозним і заклопотаним поглядом» Зовнішність в екстремальних ситуаціях«Панна, з повислими на ній соломинками, з великими очима, із суворо застиглою постаттю, здавалась якоюсь фантастичною феєю». «Волосся висмикнулось з-під хустки й дикими, серпосхожими пасмами обіймали лице. Свитка незграбно висіла на плечах і тягнула їх донизу». «З висмикнутим волоссям, з великими палаючими очима, з міцно стиснутими устами, зігнута, вона здавалась якимсь дивним, прекрасним звіром, сильним, напруженим, диким». «Очі горіли їй, лице дрижало великим, безумним щастям побіди, побіди життя». Риси характеру«Убити себе зумію». «А знаєте, мені чогось зовсім не страшно… Цікаво тільки дуже». «—… Ви надзвичайно гарні зараз. — Я не знаю, що треба сказати на це» Вчинки«Стражники трусять уже товаришів… Якусь панночку шукають». Погляди на життя«…А ім’я — пошлість». «Як мене вб’ють,… напишіть так: «Мусю вбито на кордоні. Вмерла так, як вмирають ті, що люблять життя». Більше нічого» «— Наше кохання повинно вмерти зараз, щоб, як хтось сказав, ніколи не вмирати». «А вона, ніби дивлячись собі в душу, обривисто-напружено говорила: — Щастя — момент. Далі вже буденщина, пошліть… Саме найбільше щастя буде мізерним в порівнянні з цим. Значить зовсім не буде». «— Я буду носити вас в душі» Муся впевнена, що щастя – це сукупність коротеньких моментів. Людина все життя щасливою не може бути. Але не слід втрачати оптимізму й любові до життя.
Джерело: https://dovidka.biz.ua/moment-vinnichenko-obrazi/ Довідник цікавих фактів та корисних знань © dovidka.biz.ua
Відповідь:
всі церковні дати в творі
Паликопа (в цей день Карпо пішов залицятися до Мотрі) - Святого Пантелеймона, Великомученика і Цілителя (27 липня/9 серпня);
Семена ( в цей день Кайдаші пішл на розглядини до Довбишів) - (14 вересня — свято Преподобного Симеона Стовпника та його матері Марфи, народний варіант назви — день Семена)
Друга пречиста (після цього свята Карпо повінчався з Мотрею) - 21 вересня, православні християни святкують Різдво Пресвятої Богородиці, яке у народі називають другою Пречистою.
Пилипівка (після Пилипівки між Кайдашихою і Мотрею загострився конфлікт) - дніпосту перед Різдвом - дотримується з 15 листопада до 24 грудня за григоріанським і новоюліанським календарями, і деякими Східними церквами 15 (28) листопада до 24 грудня (6 січня) за юліанським календарем.
Різдво (перед цим святом Мотря майже сама зробила всю домашню роботу і сподівалася на нову одежину від свекрухи, але отримала лише кусок тканини на запаску, тому дратувала Кайдашину новою гарною спідницею, яку їй купив ще батько) - Деньнародження Ісуса Христа (святкується 25 грудня католиками або 7 січня православними.
Великдень (Кайдашиха привезла на подарунок Мотрі з ярмарку чорну хустинку та темненьку, убогу матерію на спідницю). - День, коли християни святкують Воскресіння Ісуса Христа. Завджи припадає на неділю, але в різні дати. Це свято святкується весною.
Покрови (Кайдашиха відмовилась відрізати невістці тонкого полотна на сорочку. Мотря вперше заплакала з тих пір, як переступила поріг хати Кайдашів) - Деньсвяткуваня - 14 жовтня.
Зелені свята (перед цим святом Лаврін познайомився з Мелашкою) - святкуються в кінці весни на початку літа
Страсний тиждень (дні перед Великоднем - баба Палажка агітує Кайдашів йти до Києва), Велика п"ятниця - п"ятниця перед Великоднем ( історія, яка трапилась з бабою Палажкою в Братському монастирі)
Петрівка (після цього свята у селян починалася косовиця та гребовиця) - дні посту влітку- починається після Зелених свят і завжди закінчується 12 липня - Свято апостолів Петра і Павла
івка ( після цих свят Омелько Кайдаш почав втрачати пам"ять і безтямно блукати) - Піст, що припадає на кінець літа (з 1 по 15 серпня за старим стилем).
Храм (церковне свято, яке кожному селі було інше, залежно від того, іменем якого святого названа церква у селі. Перед цим святом Кайдашиха вирішила освятити собі і Карпові хату)
Пояснення: