Зав'язка – Приїзд панночки й обрання Устини покоївкою. Розвиток дії — настає через загострення стосунків панночки з кріпаками, її одруження і переїзд на хутір. Кульмінація – Сцена, у якій пані побила стару кріпачку.
Тема: розповідь про заплакану дівчинку на бабусиному подвір’ї.
Ідея: автор показує драму, яка вирує в душі маленької дівчинки і про суть якої ми можемо лише здогадуватися з її відповіді: «Всіх». Нам складно знайти однозначне пояснення причини її плачу.
Основна думка: дитячий плач навіює загальне переживання дисгармонії життя, а проголошене вболівання «за всіх» вказує на недитяче сприйняття світу і змушує замислитись над складністю життя. Врешті, кожна людина має право сумувати за чимось і без видимої причини, а надто дитина.
Жанр: філософська лірика.
Персоніфікація: “розчарована осінь”, “клигає по дворі”, “на душі прохолода”.
Епітети: “дівчинка боса”, “розчарована осінь”
Образ дівчинки у вірші Ігора Павлюка “Дічинка”
Душа дівчинки сприймає весь сум, увесь біль, усі тривоги світу як свої власні, їй жаль усіх. Вона ще маленька, але вже відчуває відповідальність за долю світу. Єдине, що поки що може — поспівчувати, поплакати. Віриться, що коли вона виросте, то зможе діяти й зробити цей світ трохи кращим, добрішим
Відповідь:
3. Слова матері Михайлика про те, що ніхто не до бідному чоловіку, стосувалися того випадку, коли мати дізналася, що Михайлик пригостив гарбузовим насінням хлопчика, який разом з матір"ю просили по селі щось з їжі.
4. Михайлика записали одразу у другу групу, тому що він вже вмів гарно читати, знав цифри до тисячі, вмів рахувати, правда, не знав ще таблички множення.
5. показати де раки зимують - помститися, покарати, поставити на місце. Ці слова вживають як погрозу.
туди, куди Макар телят не ганяє - туди або там, де важкі умови життя, куди потрапляють, як правило, не з власного бажання; далеко.
туди, де козам роги правлять - дуже далеко; в суворих, необжитих краях.
по чому фунт лиха - пізнати горе, великі неприємності, труднощі
6. Як допитливого і малого хлопця, якому дуже хочеться хоч одним оком глянути на виставу - я Михайлика розумію. Правду кажучи, хлопець спробував майже всі "законні" щоб потрапити на виставу - він просив у матері продуктів, щоб купити квиток, але мати відмовила. Він спробував знайти якесь потаємне куряче кубельце, але в них лежали лише бовтуни (несвіжі яйця). Слід звернути увагу, що хлопець і на думці не мав, щоб віддати за квиток несвіже яйце. Коли секретар комсомольського осередку сказав, що для театру потрібна солома і хто принесе, того пустять до зали, Михайлик з надією поцікавився чи не потрібно ще й сіна. Але доля того дня була не зовсім на його боці. Його намір проскочити зайцем у зал нічим добрим не закінчився. Михайлику було дуже соромно. "Я не сказав би, що це були найкращi хвилини в моєму життi. Але вони одразу стали ще тяжчими, коли я пiд пильним наглядом опинився бiля самого касира: назустрiч менi з приступцiв розгонисте iшов дядько Себастiян. Тепер я ладен був од сорому провалитися крiзь землю, щоки мої запалали, а пiд повiками защемiли сльози".
7. Мрії дітей нинішніх та тих, що жили за часів дитинства Михайла Стельмаха у чомусь схожі, але й відрізняються. Діти і у ті далекі часи і сьогодні мріють жити у мирі, щоб батьки були поруч, щоб вони про них дбали і любили, щоб друзі були вірні і надійні. Але сучасним дітям вже не потрібно мріяти про одяг чи взуття, щоб піти до школи, не потрібно міняти книжку на насіння, щоб прочитати цікаві пригоди, більш того, сьогодні деяких дітей і палицею за читання книжки не заженеш, що, звичайно, не дуже добре. Але те, що сучасним дітям не потрібно мріяти про елементарне - це добре. Значить всі зусилля багатьох людей попередніх поколінь не були марними.
Пояснення:
Что по русски можеш ато я украинский не понимаю