Найчастіше героєм співомовок є простий мужик, українець. У нього теж немало різних моральних вад, які Руданський висміює (добрим гумором. Але за цим сатиричним висміюванням ми відчуваємо шанобливе ставлення поета до своїх співвітчизників, яких він дуже любив і за долю яких у нього боліла душа. Співомовки показують цих героїв у рідних побутових ситуаціях, де і виявляються їх моральні вади («Допиталась», «Указ», «Добра натура», «Робили»). Руданський у гумористичному тоні засуджує нехтування споконвічними моральними цінностями: честю, родинною любов'ю, гідністю, добротою.
Мати гроші, бути матеріально забезпеченим - це добре. У людини, яка має гроші, відкриваються двері до нових можливостей - мандрів, комфортного життя, достойного лікування. Проте, чи можна з впевненістю сказати, що в житті все вимірюється грошима? Я вважаю, що ні. Але, на жаль, люди часто думають інакше. Наприклад, герой твору "Сто тисяч" Калитка, який заради матеріальних благ забув про честь та мораль. Цей герой живе у світі брехні, зради, бездуховності. Гроші заполонили його розумом та стали сенсом його життя.
Матеріальні блага - не сенс життя. Вони лише покращують існування людини, проте не роблять її щасливою на сто відсотків. Калитка тримав гроші в руках та радів. Та чи був він щасливою людиною? Звичайно, ні. Він нервово трясся за кожною копійчиною, щодня жадав більшого.Він вже не бачить сенсу свого життя без грошей, тому здійснює спробу самогубства. Калитка духовно знищений. Він не знає ні дружби, ні любові, які роблять людину по-справжньому щасливою. Гроші - не зло і не єдиний шлях до безтурботного життя.