В образі головного героя Тараса Бульби автор втілив найкращі риси запорізького козака.
Тарас — один з числа корінних полковників, людина досвідчена, загартована у битвах. Його поважають товариші по зброї за любов до Батьківщини, мужність, вірність товариству, відданість справі захисту рідної землі від ворогів.
Маючи двох синів, Бульба пишається ними, хоче бачити їх справжніми козаками, хоче показати їх — свою гордість — товаришам.
Тому герой і знаходить справу, в якій би сини проявили себе з найкращого боку. У поході старший син Остап, завдяки мужності, кмітливості, вмінню володіти зброєю, стає курінним атаманом. Гордістю переповнене серце старого Тараса. Та, на жаль, молодший син Андрій зрадив рідну землю, зрадив товаришів. Горе зігнуло батька. Він як справжній патріот і запорожець обирає любов до Вітчизни, а не любов до сина. Андрій гине від рук батька.
-Приручити – це, коли людина має право на твою дружбу.
-Привласнити собі когось і бути один одному потрібним.
-Слово приручити означає прихилити до себе. -Зробити так, щоб людина відкрилась тобі, повірила, щоб ти став потрібний комусь. Коли є для кого жити – з’являється сенс. Чому, на думку Лиса, у людей немає часу щось пізнавати?
– Люди зайняті побутовими проблемами і не думають про те, що необхідно бути для когось єдиним у світі і важливо, щоб і в тебе був хтось єдиний, необхідний. А навіщо приручати, якщо прийдеться прощатись?