Трагізм у тому, що його сини загинули, але при різних обставинах. Андрій (молодший син) полюбив польську дівчину. І через свою любов зрадив батька і всіх своїх бойових товаришів. Він приєднався до ворожого війська і виступив у бою проти козаків. Побачивши це Тарас Бульба був шокований і сказав,- "Я тебе породив, я тебе і вб`ю." І застрелив із рушниці Андрія. Остап ( старший син) - залишався вірним своїм товаришам до останньго. Але в одній із битв його і ще декількох козаків беруть у полон і відправляють до Варшави. Там на великій площі Остапа жорстоко катували і вбили на очах батька. Так Тарас Бульба втратив обох своїх синів. Що ж стосовно вибору життєвих шляхів. На мою думку, У Андрія був вибір. Він міг подавити свої почуття і залишитися вірним своїй Батьківщині, і, можливо, тоді в нього був би шанс вижити. А в Остапа, я вважаю, не було іншого вибору. Він залишився вірним своїм життєвим принципам, захищаючи Україну від нападів поляків. Кожного разу ідучи у бій він був готовий загинути. Адже доля непередбачувана. Багато козаків полягло у битвах з ворогом. Як кажуть, не він перший, не він і останній.
Образ лукаша в драмі лесі українки реалістичний. і мова, і поведінка, і зовнішній вигляд — все це типові риси поліського хлопця, все це відповідало поліській дійсності. однак лукаш і не такий, як усі. від природи він наділений поетичною душею, музичним хистом. і це відразу відчула й оцінила лісова царівна мавка. але, на жаль, лукаш не відзначається цільним характером, не зумів надовго зберегти свій поетичний порив. він має співучу душу, але не розуміє, не вміє зберегти скарбів своєї душі. «а що воно таке? » — питає він мавку про ті скарби.драматизм образу лукаша — в його роздвоєності, в його нерозумінні самого себе, в неусвідомлені справжнього щастя, мети життя. під впливом обставин в’яне цвіт його душі, засмоктує буденщина. він сам топче дивоцвіти, які розцвіли весною. роздвоєність натури лукаша відбилася і в його мові. спочатку, коли він був під впливом поетичної душі мавки, своєю красою його мова наближалася до мови мавки. звертаючись до коханої, він говорить: «я вберу тебе, мов королівну, в самоцвіти! » з огрубінням характеру грубішає мова лукаша: «ах, дай спокій! не маю часу… мати все гризуть за » — відповідає він мавці. коли ж вона попросила лукаша заграти на сопілці, він каже: «ет, не пора мені тепер грати». до мавки звертається ще й такими словами: «тепер уже почнеться дорікання». та дівчина не дорікає коханому, ні в чому не звинувачує його, не шкодує, що покохала саме такого, бо «іншого вона б не покохала». мавка тільки сумує, що лукаш «не може своїм життям до себе дорівнятись».за зраду лукаш тяжко карається — лісовик перетворив його на вовкулаку. мавка рятує коханого — і до того приходять прозріння і каяття. але надто пізно. він не може повернути втраченої коханої. від образу лукаша невіддільна постать його долі. це загублена доля, яка колись щастя юнака. наче морок по гаю, блукає загублена доля, шукаючи стежки до минулих днів. але стежки позамітало снігом, залишився тільки гіркий, хвилюючий спомин. образ долі надзвичайно драматичний, він викликає особливий смуток, жаль за втраченим великим щастям, яке ніколи вже не повернеться.
Казка Івана Франка є дуже повчальною, через образи тварин автор вказує нам на події нашого повсякденного життя. Часто нам зустрічаються люди, які намагаються бути не тими, хто вони є, здаватися кращими, сильнішими. І таким чином домогтися поваги та часом навіть поклоніння інших. Така хитрість і лицемірство заслуговує на засудження! Але й наша довірливість і наївність також свідчить проти нас. Я вважаю, що Лис Микита поводився погано, обманюючи лісових звірів. Але і звірі видалися мені досить наївними, якщо, так легко повірили хитрощам Микити,
Андрій (молодший син) полюбив польську дівчину. І через свою любов зрадив батька і всіх своїх бойових товаришів. Він приєднався до ворожого війська і виступив у бою проти козаків. Побачивши це Тарас Бульба був шокований і сказав,- "Я тебе породив, я тебе і вб`ю." І застрелив із рушниці Андрія.
Остап ( старший син) - залишався вірним своїм товаришам до останньго. Але в одній із битв його і ще декількох козаків беруть у полон і відправляють до Варшави. Там на великій площі Остапа жорстоко катували і вбили на очах батька. Так Тарас Бульба втратив обох своїх синів.
Що ж стосовно вибору життєвих шляхів. На мою думку, У Андрія був вибір. Він міг подавити свої почуття і залишитися вірним своїй Батьківщині, і, можливо, тоді в нього був би шанс вижити.
А в Остапа, я вважаю, не було іншого вибору. Він залишився вірним своїм життєвим принципам, захищаючи Україну від нападів поляків. Кожного разу ідучи у бій він був готовий загинути. Адже доля непередбачувана. Багато козаків полягло у битвах з ворогом. Як кажуть, не він перший, не він і останній.