установіть відповідність між реченнями та смисловими відношеннями, вираженими в них.
1. смислові відношення одночасності;
2. смислові відношення протиставлення;
3. смислові відношення причини і наслідку;
4. смислові відношення взаємовиключення;
а. самій не трудно збитися в путі, та трудно з неї збитись у гурті.
б. а чи мені рушнички давати, а чи мені іншого шукати?
в. усміхається правда очима легенд і свобода - очима неволі.
г. двері в школі прочинилися, і звідті висипали на двір школярі.
д. петрові стало шкода чогось хлопця, і він почав щиро розпитувати про його життя.
Учитель! Горде і славне звання. Праця вчителя споріднена з працею хлібороба й будівельника - із зернин добра й справедливості вирощує він душу людини, із цеглин знань складає наш розум. А моя перша вчителька - це квітка у снах моїх, яка цвіте і приваблює своїм сяйвом багатьох дітей.
Перший раз у перший клас ми прийшли і побачили першу вчительку - Валентину Іванівну Удовик. Її лагідна посмішка приваблює, а очі такі добрі, як у рідної мами! Від звука до букви, від слова до тексту… Через простір рідного краю мандрували ми чотири роки з дорогою нашою вчителькою. Валентина Іванівна була вимоглива до кожного, саме за це ми їй дуже вдячні.
Зараз наша перша вчителька на заслуженому відпочинку. За плечима має чималий педагогічний і життєвий досвід. Швидко, як на вороних конях, промчали молоді роки, не встигла й озирнутися, а вже 35 років минуло відтоді, коли вперше переступила поріг Семенівської школи.
Народилася Валентина Іванівна 29 березня 1959 року в мальовничому селі Кімличка. У 1974-у закінчила восьмирічку, а згодом здобувала знання у Берестівській школі, з якої вийшла не просто випускницею, а випускницею з відзнакою. Не встигла перепочити - вже піонервожата у Яснопільщині. У матері щеміло серце: "Як там моя дитина? Чи скоро приїде?". Та ось Валентину Іванівну перевели до нашої Семенівської ЗОШ, поблизу рідного села. Цього ж року вступила до Глухівського педагогічного інституту, який успішно закінчила в 1982 році. Через рік молодій вчительці дали перший клас. Як же тоді хвилювалася - па-м'ятає ще й досі.
Певно, немає в Семенівці такої родини, яка б не шанувала Валентину Іванівну як першу вчительку. Є такі сім'ї, в яких мати і донька, батько і син училися писати й читати у неї. Власне, знають її не лише в селі, а й в усьому районі. До пізнього вечора вчителька працювала у школі, а вдома ж родина, господарство. Коли що встигала - лише Богу відомо.
Вона довіку вдячна своїм рідним, які підтримували її, з розумінням ставилися до участі в художній самодіяльності, без якої вона просто не уявляла свого життя. Валентину Іванівну завжди бачимо енергійною, активною, доброзичливою.
"Вчителько моя, зоре світова…" як прекрасно і як влучно назвав Андрій Малишко вчительку у вірші. Дійсно, як зоря ранкова дарує радість нового дня, так і Валентина Іванівна дарувала нам щоденну радість пізнання світу, майстерно "ліпила" з нас справжніх Людей.
І де б я не була, скільки років мені не минуло, я ніколи не забуду мою другу маму.
З роси й води Вам, моя дорога вчителько! Хай Ангел-охоронець скрізь оберігає, щастя, здоров'я міцного бажаю.