Запишіть речення
1. Буди вже, ясне сонце, комашину, дерева, трави — все буди від сну (М. Самійленко). 2. Нелегко стати людиною, чесне слово Дарвіна (В. Слапчук). 3. Чудові дні кінчаються жовтневі, здається, суму і не може буть... (М. Гірник). 4. Вже день здається сивим і безсилим, і домліває в зарослях ріка... (В. Симоненко). 5. Десь кінь скубе отаву і дзвонять пута на його ногах (В. Сосюра). 6. Ластівки літають низько — то вже дощ та буря близько (М. Щербак). 7. На долинці стало темніше: тут піднімався на лапи туман... (М. Стельмах). 8. Я люблю їхати на поле тоді, як ниви зеленіють та хвилюються зеленими хвилями; коли обважнілі колоски черкаються об голову, об вуха; коли ниви поцяцьковані синіми волошками та червоними маківками (І. Нечуй-Левицький). 9. Спитала смерть у мудреця: «Якої хочеш смерті?». А він говорить: «Я б хотів за книгою умерти». Спитала смерть у вояка: «А ти б хотів якої?». А він: «Геройськи у бою накласти головою!». Спитала у закоханих, що стріла серед ночі... «А ми,— говорять їй вони,— ніякої Не хочем» (С. Тельнюк).
Пунктуаційний аналіз
• Виконайте пунктуаційний аналіз речень, використовуючи наведену послідовність і зразок аналізу.
Порядок пунктуаційного аналізу
1. Записати речення, підкреслити пунктограму.
2. Коротко сформулювати пунктуаційне правило і записати його (для того щоб сформулювати правило, необхідно виконати характерні аналітико-графічні роботи — визначити головні члени речення і підкреслити їх, відокремлені чи однорідні члени речення).
3. Накреслити графічну схему речення, позначивши в ній умови постановки (або відсутності) розділового знак.
Примітка: якщо в реченні декілька пунктограм, то кожну нумерують й аналізують окремо.
Зразок пунктуаційного аналізу складного речення
1. Ще на підході до рідної хати Миколакалину, 1 щопишно під вікнами, 2 .3
2. 1 пунктограма — кома між частинами складнопідрядного речення.
2 пунктограма — відокремлена обставина, виражена дієприслівниковим зворотом,
3 пунктограма — крапка в кінці речення.
3. 1 пунктограма:
Ads by optAd360
2 пунктограма:
1 пунктограма:
Речення для розбору
1. Дмитер хитер: сам з’їв курку, а сказав, що полетіла (Народна творчість). 2. Нічого нам дорожчого немає, ніж рідний край — на тому світ стоїть (Б. Степанюк). 3. Життя тече, немов сухий пісок: недавно ранок був — настала нічка (М. Дубович). 4. На світі законів чимало, я нагадаю один: щоб море не висихало, потрібно багато краплин (В. Симоненко).
Домашнє завдання: Зробити пунктуаційний аналіз речення
Не знаю, чим нагодувати душу: я розгорнув книжку, та в ній стільки солодкуватості, що липнуть до пальців сторінки, потім я подивився кіно, та в ньому стільки бруду, що захотілося сходити в лазню, а послухав музику — вона виявилася зовсім неперетравною... (З журналу).
1. Шафран
Навесні одним із перших зацвітає шафран. Сміливі маленькі рослини пробиваються до сонця крізь землю та минулорічне листя, щойно сходить сніг. Квітка шафрану з п’яти овальних пелюсток схожа на маленьку лампадку, що з гідністю дивиться вгору. Шафран буває різних кольорів – яскраво-жовтий, ніжно-рожевий, білий, фіалковий, білий з тонкими фіолетовими смужками… А листочки в нього тоненькі й гострі, ніби молода трава чи соснові голки. Коли шафрану багато, він росте близько-близько одне від одного. І виходять цілі різнобарвні весняні островки посеред саду!
2. Пролісок
Ледве навесні сходить сніг і оголюється земля, підіймають свої голівки до сонця проліски. Це маленькі яскраво-сині або сніжно-білі квіточки, схожі на дзвіночки, нахилені долу, з насичено зеленим вузьким листячком. Взагалі-то проліски ростуть у лісах, це навіть чути з їхньої назви, але зараз багато людей вирощують їх у своїх садах. Проліски дуже красиві, яскраві, вони не бояться холодів. Тому вони першими сповіщають нас про скорий прихід весни. У лісі вони ростуть цілими галявинами. Сині нагадують глибоке лісне озеро, а білі схожі на островок чистого нерозталого снігу.
3. Тюльпан
Тюльпани – це мої улюблені квіти. Ранньої весни крізь землю пробиваються їхні гострі листочки, а коли теплішає, тюльпани випускають бутони. Спочатку вони зелені, і зовсім не зрозуміло, якого кольору квітка розпуститься згодом. Потім поступово тюльпан набирає колір, і одного дня розкриває своє чудове обличчя назустріч сонцю. Знизу всередині голівки пелюстки жовтого чи білого кольору, а також тичинки й маточка – виразні, яскраві. Пелюстки в тюльпана бувають різними, красивої форми, інколи гострі, інколи схожі на сердечка. Є дуже багато сортів тюльпанів, навіть чорні з порваними оксамитовими пелюстками.