Вправа 1. Спишіть речення, ставлячи розділові знаки між компонентами складного речення.
1. Острах що він під час блукання загубить свою мрію що вона загине ніким не спізнана охоплював його і стиснувши тремтячі руки він заплющував очі (В.Підмогильний). 2. Хліборобська праця звичайно панує тут все відбувається в ніби неквапливому розміреному ритмі а насправді спішать спішать щоб устигнути щоб із вирощеного ні зернини не втратити бо ж відомо нива раз на рік родить (О. Гончар). 3. Тим часом підкотила чергова хвиля він був певен що встигне відскочити але бризки злетіли цього разу особливо високо й холодний водоспад омив Твердовського з голови до п’ят (Я. Дубинянська). 4. Дика груша облита білим молоком і в тому пахучому білому молоці що стиха піниться бджоли неначе киплять неначе варяться зі струнним оксамитовим гудінням (Є. Гуцало). 5. Батько наш загинув несподівано в перші дні війни ми все ще сподівались що його випустять і ми ще не збагнули що лишились самі коли війна розгорілась насправді (Ю. Покальчук). 6. Обабіч де припікало сонце вже зеленіла тонка квітнева травка і на кущах верби та вільхи прокльовувалась тонка квітнева брость 7. Глянув під машину і похолов на нього сунув плямистий танк той самий що він підірвав чи інший який зумів прибрати підбитого з дороги чи обійти (З тв. В. Шевчука). 8. Він шукав. Придивлявся до облич що миготіли перед очима ходив довго з вулиці на вулицю і дріж проходила йому по тілу коли візники гукали на нього або дзвоник трамваю несподівано гримів йому коло вуха (В. Підмогильний). 9. І хоч тепер уже лягла утома і борозни прорізали чоло я все ж радий що кожну кому в своїх піснях я напоїв теплом (Д. Фальківський). 10. Щоразу коли погляд ваш зупиняється на пам’ятникові Лесі Українки в Києві чи коли ви зупинитесь в алеї придніпровського парку неминуче мабуть подумається вам є в цих прекрасних образах щось і від неї самої від авторки від натхненної жінки-митця Галини Кальченко (О. Гончар). 11. Шаптала спинився на березі та почав стежити як борються на небі яскраві фарби гарячого сонця з прийдешньою пітьмою як сірішає Дніпро і гудки пароплавів зовсім низько стеляться над водою (В. Підмогильний). 12. Всім відомо куди він звик ходити і де він лиха набирався (Л. Глібов).
Вправа 2. Прочитайте речення, з’ясуйте, зі скількох частин вони складаються, перепишіть, ставлячи необхідні розділові знаки.
1. Сотники знали що коли Наливайко починає про гречану кашу й овес то щось має бути або ж похід або ж бій (М. Вінграновський). 2. Сонце уже стояло в полудні і припікало так що поки вийшли за вал у поле добряче впріли і потомилися (В.Шевчук). 3. Я люблю коли в листя зелене дерева одягає весна і під вітром хитаються клени і співає в квітках далина (В. Сосюра).4. Мені мабуть не докучить нагадувати що хто не знає свого минулого той не вартий свого майбутнього (М. Рильський). 5. Соломія міркувала що коли брати у ліву руку плавні мусять швидко скінчитися бо в той бік вони недалеко (М. Коцюбинський). 6. Коли все затихло і згасла церква темним дозорцем лишилась на порозі степу Шаптала відчув свою самотність і свідомість її залила йому душу теплом (В. Підмогильний). 7. Я люблю коли в листя зелене дерева одягає весна і під вітром хитаються клени і співає в квітках далина (В. Сосюра).
Н. одна тисяча двісті тридцять п'ять
Р. однієї тисячі двохсот тридцяти п'яти
Д. одній тисячі двомстам тридцяти п'ятьом
З. одну тисячу двісті тридцять п'ять
О. однією тисячею двомастами тридцятьма п'ятьма
М. на одній тисячі двохстах тридцяти п'ятьох
Порядковий
Н. одна тисяча двісті тридцять п'ятий
Р. одна тисяча двісті тридцять п'ятого
Д. одна тисяча двісті тридцять п'ятому
З. одна тисяча двісті тридцять п'ятий
О. одна тисяча двісті тридцять п'ятим
М. на одна тисяча двісті тридцять п'ятому