Випишіть фразу з пісні відомого українського виконавця або гурту, яка є складнопідрядним реченням з підрядним з'ясувальним або означальним.1[email protected]!
Зранку я прокинулася з думкою : " Нарешті! Я так довго чекала цієї миті" . Ну звісно сьогодні ж день народження моєї найкращої подруги . Поснідавши та привівши себе в порядок я одягла свою улюблену сукню я попрямувала в салон , де мені зробили чудову зачіску та макіяж . Залишалось зовсім небагато часу і в мене промайнула думка : "Троянди !. Ось . Як завжди . Подарунок підготувала заздалегідь , а про улюблені білі троянди Соні (або яке-небудь ім"я твоєї подруги ;) я забула " . Довго не роздумуючи я вирішила ,що куплю квіти десь в квітковому магазині поблизу її будинку . Ох як же я помилялась!. Оскільки Соня жила в іншому кінці міста добиралась я довго ,плюс ці ненависні затори . Я вже запізнилась на півгодини . Ледве-левде взявши себе в руки я прийнялась блукати вулицями району ,аби знайти хоч-який магазин з квітами . Безрезультатно промайнули 10 хвилин і ось,нарешті, я наткнулась на стареньку бабусю ,що торгувала на прилавку з квітами . " -У вас є білі троянди,?Швидше я спізнююсь. " Вона відповіла що ні ,але сказала що є дещо краще і почала щось шукати . Мене це зацікавило ,яч навіть забула що запізнююсь . На щастя її пошуки тривали недовго і вона протягнула мені охапку гілочок жасміну . Я ледве встояла від різкого приємного аромату що буквально нахлинув на мене . Бабуся ,усміхнувшись, сказала : " Це просто так, можеш не розраховуватись . Знай ці квіти все залагодять будь-яку провину " . Щиро подякувавши я швиденько пішла до дому подруги . Яка ж вона була рада коли побачила мене , з прекрасним букетом жасміну ! . На щастя , вона навіть не звернула уваги на мою непунктуальність і запросила до столу ,де вже чекали на нас гості
відношенням до інших предметів, дії чи обставин (липовий чай, срібна ложка, ранкова зарядка).
●присвійні прикметники виражають постійні, небезпосередні ознаки, які характеризують предмет за належністю до конкретної особи ( мамині руки, Оленчина книжка, Шевченкові поезії).
●існують переходи прикметників з однієї групи в іншу: 1)перехід відносних у якісні прикметники ( золоті руки- якіс.прик., золота обручка- віднос.прикм.; шоколадний колір- якіс.прик., шоколадний торт- віднос.прик.); 2)перехід присвійно-відносних у якісні прикметники (лебедина шия- у знач. ”довга шия”, орлиний ніс- у знач. “довгий, прямий ніс”).
Учні мають уміти: -визначати значення прикметників (до якої групи за значенням відносяться); -визначати морфологічні ознаки прикметників; -визначати синтаксичну роль в реченні; -знаходити в реченні прикметники певної групи; -орієнтуватися у переходах прикметників з однієї групи в іншу, правильно визначивши значення прикметників; -уміти використовувати різні за значенням групи прикметників у монологічному і діалогічному мовленні (при побудові діалогів та монологів).
Дидактичний матеріал:
№1. Прочитайте текст. Чи знайомі ви з автором оповідання? З якими творами цього автора ви вже ознайомились? Чи багато вам зустрілося при читанні прикметників? Знайдіть прикметники у текстіі і випишіть їх. До якої групи за значенням належать ці прикметники?Який тип мовлення застосований у цьому уривку? Чому?
По цім боці Дунаю, де розкинулось місто, над самою річкою сиділо двоє людей. Один із них був одягнений у широкі сині шаровари та молдуванський сюртук. Від білої шапки, насуненої мало не на брови, виразно відбивалось смугляве енергічне обличчя з орлиним носом, з трохи грубими устами під чорним вусом, з карими очима, що, повні смутку й задуми, визирали з-під густих брів. Товариш його насамперед впадав у вічі буйним рудим волоссям на голові, довгими розкуйовдженими вусищами та густою бородою,що, мов щітка, стирчала рудою щетиною. Бліде обличчя його було зібране в дрібненькі зморшки і майже не оживлялось мутними сивими очима. Подорожні щойно викупались. Рудий розгортав ще мокрі вуса та застьобував свою безбарвну піджачину, що враз з такими ж сірими штанами, старими капцями на босу ногу та заяложеним синюватим кашкетом складала його мізерну одіж.
(Уривок із оповідання М. Коцюбинського «Помстився». Коцюбинський М. Твори: В 2 т. – К.: Наукова думка, 1988.-Т1.)
Прогнозована відповідь учня: Учень має відповісти, що він знає особистість автора, адже вже вивчав на уроці літератури його творчість, зокрема читав такий його твір як «Ялинка».
Поснідавши та привівши себе в порядок я одягла свою улюблену сукню я попрямувала в салон , де мені зробили чудову зачіску та макіяж .
Залишалось зовсім небагато часу і в мене промайнула думка : "Троянди !. Ось . Як завжди . Подарунок підготувала заздалегідь , а про улюблені білі троянди Соні (або яке-небудь ім"я твоєї подруги ;) я забула " .
Довго не роздумуючи я вирішила ,що куплю квіти десь в квітковому магазині поблизу її будинку . Ох як же я помилялась!.
Оскільки Соня жила в іншому кінці міста добиралась я довго ,плюс ці ненависні затори . Я вже запізнилась на півгодини . Ледве-левде взявши себе в руки я прийнялась блукати вулицями району ,аби знайти хоч-який магазин з квітами . Безрезультатно промайнули 10 хвилин і ось,нарешті, я наткнулась на стареньку бабусю ,що торгувала на прилавку з квітами . " -У вас є білі троянди,?Швидше я спізнююсь. " Вона відповіла що ні ,але сказала що є дещо краще і почала щось шукати . Мене це зацікавило ,яч навіть забула що запізнююсь . На щастя її пошуки тривали недовго і вона протягнула мені охапку гілочок жасміну . Я ледве встояла від різкого приємного аромату що буквально нахлинув на мене .
Бабуся ,усміхнувшись, сказала : " Це просто так, можеш не розраховуватись . Знай ці квіти все залагодять будь-яку провину " .
Щиро подякувавши я швиденько пішла до дому подруги .
Яка ж вона була рада коли побачила мене , з прекрасним букетом жасміну ! . На щастя , вона навіть не звернула уваги на мою непунктуальність і запросила до столу ,де вже чекали на нас гості