Вибірково-розподільчий диктант: А - дієприслівник недоконаного виду, Б - дієприслівник доконаного виду, В - дієприслівники і доконаного, і недоконаного виду Хлюпотить у бухті мала хвиля, б'ючись в броньовані тіла кораблів.
Я знову, напружуючи сили, борючись із чимось важким, що навалювалось і давило мені на голову, підводився і знову плівся далі, не знаючи, куди я йду.
Дуже важким видалось Хариті те відро з водою, бо , поставивши його на землю, хвилинку стояла нерухомо, спершись на припічок, важко дихаючи.
Дуби застигли, схиливши могутні голови в білих снігових шапках, завмерли в безнадії, чекаючи з жахом ворожого удару.
Загартувавшись в росах, неначе гострий плуг, зоря врізається між досвітком і ранком і, приоравши ніч, кладе на виднокруг окраєць сонця в рушничку серпанку.
Чому природу треба берегти ? Напевно , кожний з нас задумувася над цим питанням хоч раз у житті .Природа - це вічне джерело натхнення . Скільки прекрасних поетичних рядків ми можемо про неї почути , скільки про неї складено пісень . Природа - це також джерело нашого матеріального добробуту , тож потрібно її берегти . Людина має бути дбайливим господарем у храмі матінки Природи, а не жадібний і байдужим споживачем. Ми всі - діти природи, її часточка . Бережімо нашу природу , не завдаваймо їй кривди та болю. Пам'ятаймо, що за нами йдуть майбутні покоління . Якою ми залишимо їм рідну землю, сьогодні залежить від нас самих!