Однорідними називаються такі члени речення, які відповідають на одне й те саме питання й відносяться до одного й того ж члена речення або пояснюються одним і тим же членом речення. Порівняйте два речення: Я часто отримую листи і посилки. Я часто отримую, і відправляю листа. У першому реченні два доповнення відповідають на питання ЩО? і відносяться до одного і того ж присудка, а у другому реченні два сказуемых пояснюються одним загальним доповненням. Однорідні члени зазвичай виражаються словами однієї частини мови, як це було в пропозиціях вище, але можуть бути виражені і різними частинами мови. Наприклад: Він говорив повільно, з великими паузами. У цьому реченні перше обставина виражено прислівником, а друге - іменником з прийменником. Однорідні члени у реченнях можуть бути поширені, тобто можуть мати залежні слова. Розгляньте уважно наступна пропозиція. Мужики знімали шапки з голови і вклонилися. Тут два однорідних сказуемых (ЗНІМАЛИ і КЛАНЯЛИСЯ) : перше поширене обставиною (З ГОЛОВИ) та доповненням (ШАПКИ) , а друге не поширене (у нього немає залежних слів) . В одному реченні може бути кілька рядів однорідних членів. Наприклад: Місяць піднімалася і освітлювала дорогу, поле й будинку села. Перший ряд однорідних членів у цьому реченні створюють сказуемые, другий - доповнення.
1. Що таке прислівник ? ( Це незмінна самостійна частіна мови , що виражає ознаку дії, стан предмета або ознаку якості. ) 2. На які питання відповідає ? ( як ? коли ? звідки ? де ? куди ? ) 3. На що поділяються прислівники ? ( Прислівники поділяються на : означальні та обставинні ) 4. У реченні пов'язується з чим ? ( З дієсловом , може також пов'язуватись з прикметником або іншим прислівником ) 5. Рідше прислівник входить у зв'ящок з ким ? ( З іменником ) 6. Виконуючи яку роль ? ( Неузгодженого означення ) 7. Означальні прислівники виражають які ознаки ? ( Якісні ) 8. Означальні прислівники поділяються на скільки груп ? ( Три ) 9. На які саме ? ( Якісно- означальн або образу дії , кількісно-означальні ) 10. Прислівники вказують на що ? ( На б дії )
Відповідь:
1. Та й хіба він сам за весь свій дванадцятилітній вік не був лишень панською худобою?
2. Чи ти знавісніла, молодице, чи тебе нині жарт узявся?
3. Що з ним, що з ним, скажіть на милость божу?
4. Куме, де ви дінете таку силу грошей?
5. Змене печінка мало не витрусилася, поки це діло скінчилося, та щоб я не мав у руках свого заробітку, а заглядав вам у вічі, як цуцик?
Пояснення: