І. Записати речення, поставити розділові знаки. Вказати складні речення з різними видами зв’язку ( підкреслили граматичні основи, після речень скласти схему, обов'язково стрілки від головного до підрядного і написати, які зв’язки ) Наприклад: Остап із Соломією вдивлялися в темряву і нічого не бачили; мельникова постать раптом зникла з-перед очей, мов розчинилася в тумані.
⦗ ⦘: ⦗ ⦘, ↷ ( ) речення з безсполучниковим та підрядним зв’язком.
У ліси прийшла осінь і кожне деревце стало таке гарне ніби його обсипали золотом а біля їх стовбурів щоранку з’являлися гриби то бабки то сироїжки то навіть красені білі а далі на пеньочках повсідалися сімейки веснянкуватих опеньок, що так і кликали до себе лісових мешканців.
Кізочка ними намилуватися не могла.
Наші друзі позносили з городу в другу половину хати що правила за комірчину і капусту і гарбузи і картоплю і буряки і навіть три снопики лепехи що дуже славно шелестіли вночі мовби в них ночував вітерець.
Борсуки радо прийняли подарунок наших друзів але й засмутили їх своїм оповіданням вони почули від оленів що в сусідньому чорноліссі з’явилася дуже зла вовчиха про яку ходить недобра слава .
ІІ. Відновіть складні речення з різними видами зв’язку, об’єднавши прості в одне і використовуючи сполучники. Запишіть і вкажіть, до якого стилю вони належать.
Сьогодні шістнадцять із них у Віденському кафедральному соборі переймуть вогник із Віфлеєма. Українські скаути-пластуни не зраджують загальносвітові тенденції. Віфлеєм - місце, де народився Ісус Христос. На Святвечір кожна українська родина мала в себе на столі цю святу реліквію.
Створити умови невагомості на Землі можливо тільки в експериментах вільного падіння. Біологічний об’єкт падає з високої вежі чи у шахті або з літака. Така невагомість триває всього кілька секунд.
Сарана вкривала землю Одещини в ХІХ сторіччі таким товстим шаром. Доводилося спиняти диліжанси (транспорт тогочасний). Повідомляли сучасники. Основним методом боротьби з нею були шумові ефекти крики удари в дзвони барабанний бій стрілянина з рушниць дзенькання лопат. Допомагало не надовго.
Гуляючи осіннім лісом помічаєш, що осінь вже обережно торкнулася своїм пензлем розкішного одягу дерев, залишивши де-не-де жовті й червоні плями.Аж раптом очі натрапляють на порожню пластикову пляшку. Ще далі помічаю зрубане деревце, сліди від вогнища… А он іще пляшки, одноразовий посуд, залишки іжі. О цивілізаціє! Від тебе не втечеш! Ти дібралась і сюди. Але у надто спотвореному вигляді… Стежками мого вимріяного лісу пройшла людина, залишивши після себе купи сміття.
Приємні враження кудись зникають, від романтичного настрою не залишається й згадки. Далі йду повільно, замислюючись. Все думаю: а хто повинен дбати, щоб ні на хвилинку не зупинялося серце природи, щоб не забруднювалися річки, не засмічувалися ліси, не вимирали рідкісні птахи, звірі, риби? Хто повинен турбуватися про це: екологи, уряд країни, партія «зелених» ? А може, кожен з нас? Адже іноді достатньо не зірвати квітку, не зламати гілку, не зрубати ялинку під Новий рік, не викинути сміття в річку, не запалити вогнище в лісі… Отже, вирішення проблеми — у наших руках?