ТЕСТ ДЛЯ САМОПЕРЕВІРКИ Прочитайте текст. Виконайте подані після нього завдання.
(І)Олесь, ковзаючись, побрів до школи. (2)Під ногами лагідно, мов хмизок у лісі, потріскував лід. (З)Хлопець ліг долілиць, притиснув скроню до льоду і почав розглядати дно. (4)Воно тьмарилось мулистим пилком, пускало бульбашки, які прилипали до криги. (5)Течія розчісувала зелений кушир, пряли тоненькими ніжками якісь жучки, боком долаючи пружний струмінь. (6)1 ввижається Олесеві маленька хата під кущем водяної папороті, а в тій хатині — він, біля віконця сидить. (7)Олесь солодко зойкає, щільніше прилипає лобом до криги (Гр. Тютюнник).
1. Прочитані речення утворюють ССЦ, тому що:
А вони виділені в один абзац;
Б вони поєднані за змістом і граматично;
В у них уживаються повтори слів, займенники, сполучники;
Г вони об'єднані інтонаційно.
2. Із засобів міжфразного зв'язку в ССЦ вжито:
А повтор слів;
Б спільнокореневі слова;
В синоніми;
Г сполучники;
Ґ займенники;
Д прислівники;
Е єдність часових форм дієслів;
Є паралелізм побудови речень.
3. Займенник є засобом зв'язку між реченнями: А першим і другим;
Б другим і третім;
В третім і четвертим;
Г шостим і сьомим.
4. Зачином у ССЦ є речення:
А перше;
Б друге;
В третє;
Г четверте;
Ґ п'яте;
Д шосте;
Е сьоме.
5. У ССЦ речення поєднані:
А ланцюжковим зв'язком;
Б паралельним зв'язком;
В ланцюжковим і паралельним зв'язком.
Друзі, товариші, брати по духу, а не по крові… Хоча це не родичі і не наші кохані, але їхня доля дуже тісно пов’язана з нашою. Вони нас підтримують, допомагають порадою чи вчинками, сприймають нас таким як ми є, у них є чого повчитися. Іноді вони навіть більше знають про нас, ніж родичі.
Скільки про дружбу вже написано сторінок, знято стрічок та й просто сказано, але завжди знайдеться щось іще, що можна сказати, написати, чи зробити в ім’я дружби. Ще здавна дружбу прославляють, і, що цікаво: не тільки між людьми, а й дружбу людей з тваринами. Особливо серед тварин виділяють собак, скільки вже було таких прикладів, особливо під час війни. Собаки проявляли мужність і рятували своїх хазяїв від, здавалося б, неминучої гибелі.
Тож без дружби нікуди. Я дуже ціную своїх друзів. По-перше, за їх відданість. Я в них абсолютно впевнений. Впевнений, що вони мені не зрадять, що вони відверті зі мною.