Завдання 1. Замініть пряму мову непрямою: «Мріємо?» - спитав Тур, подаючи Іванові руку. «Це він тільки на вигляд ефрейтор!» пояснив подоляк. Нестерук сказав: «Він був звичайний хлопець». «Прокляття!» - цідить він крізь зуби. Захар Іванович завжди застерігає мене: «Дивись, без балощів! Ти на роботі! Обережно мені!» «А де ж це помічниця ваша?» - поспитала Ковалиха, «Ніщо мені так не пахне, як наш стет», - сказав із-за столу Андріян.
Через місяць, 14 березня, святкують день Явдохи. І з ним також пов'язане дійство зустрічі весни, яке називають гуканням весни. Кликали весну так:
Ой весна, весна, днем красна,
Що ти нам, весно, принесла?
Доручали це зробити дітям. Але спочатку мами та бабусі випікали печиво у формі пташок "жайворонків" з тіста. З ними малеча й ходила на світанку гукати весну.
Раніше на день Явдохи молодь збиралася за селом чи містом на луках, узліссі. Тут водили хороводи. Народне прислів'я каже: "Там, де хоровод ходить, там жито родить". Молодь співала обрядові пісні: гаївки та веснянки. Деякі з них дійшли й до нашого часу. А ще закопували в землю горщик з кашею. В народі вважали, що за зиму земля зголодніла, її потрібно нагодувати. Тому у землю закопували горщик. Ховали його обов'язково під березою — деревом, яке одним з першим прокидається навесні.
"Кидай сани, бери віз!" Ця народна приповідка відома, мабуть, усім. Вона означає, що вже починається дружна весна, розтанув сніг. Пов'язаний цей вислів також з обрядовими дійствами, якими зустрічають весну. Відбуваються вони в кінці березня, на день Олексія.
У народі до цього дня ставлять з особливою повагою. З ним пов'язано дуже багато прикмет і повір'їв, які стосуються змін в природі. В народі вірили, що на Олексія ворон-крук сам купається і купає своїх діток перед тим, як випустити їх на золю. Вважається, що саме цього дня лисиці переселяються зі старих нір у нові. Нібито перші три дні після переселення ходять вони наче сліпі і глухі, та кури їм сняться. Це тільки повір'я. Але є й прикмети, за якими визначали, чого чекати далі. Якщо журавлі повертаються з вирію і дружно курличуть, коли летять, треба очікувати на тепло. Якщо день на Олексія теплий, то й вся весна буде теплою, а рік видасться багатим на врожай.
Якою б не була погода на Олексія, обов'язково заспіває пташка-вівсянка. У народі її спів передають приповідками: "Цінь-цінь-цінь-цвірінь, іди, діду, сій ячмінь" та "Літо-літо, сінокіс, кидай сани, бери віз".
А якщо вже покинув господар сани і полагодив для роботи віз, то весна почалася справжня.