L. Накресліть схеми кожного складнопідрядного речення та визначте вид підрядної частини ( ). 1. Був би я щасливим все життя, коли б ти в мою голодну душу кинула копійку співчуття. 2. Кобзарю наш, почуй благання і жить навчи нас так, як ти. 3. Не зневажай душі своєї цвіту, бо з нього виросло кохання наше... 4. Тільки те дерево може жити, розвиватись, зеленіти й давати плоди, яке глибоко пустило своє коріння в землю і в той же час зметнуло буйну крону в небеса. 5. Я гладив золоте колосся, як гладить милому волосся щаслива ніжна наречена. 6. Щоб оцінити чию-небудь якість, треба мати бодай якусь дрібку цієї якості і в самому собі.
Пряма мова- це точно передане чуже мовлення, що передається від особи розповідача, того, хто подумав, написав, з дотриманням інтонації живого спілкування:
"Важливо не те, як малюю я, а що в тому бачать інші,- сказав Валерій. - Я ніколи не стану художником. Я це зрозумів. І радий, що зрозумів вчасно. "
(Ю. Мушкетик) .
Слова, що вказують, кому належить пряма мова і як вона висловлена, називаються словами автора.
Слова автора можуть стояти перед прямою мовою, після неї, або розривати її:
слова автора
приклади
перед прямою мовоюПетро сказав:
- Я давно хотів поїхати на море.
після прямої мови"Я тобі винен"- почав хлопець.
посередині-Ну що ж, - сказала Наталка- хай воно так і залишається
Слова автора вказують на особу, чиє мовлення передається. Разом з тим слова автора можуть передавати реакцію мовця на якийсь факт чи подію, або його психічний стан.