1. Поданий текст запишіть фонетичною і фонематичною транскрипціями: Моя земля була тверда, немов бетон.
Коли хотів її порізати тевтон.
Моя земля була м'яка, як медяник.
Коли до неї мій отець в неволі ник.
Моя земля була слизька неначе лід,
Коли ходив по ній багатий дармоїд
(Д. Павличко).
2. Дайте пояснення відмінностей у написанні слів фонетичною і фонематичною транскрипціями:
а) [лéхко] <лéгко>; б) [бáнка с'п'ід молокá] <бáнка зпід молокá>;
в) [бйéц':а] <бйéт'с'а>; г) [рош:чепи́ти] <розшчепи́ти>.
Давайте подумаємо, що ж потрібно робити, щоб змінитися на краще.
Для початку непогано усвідомити, що ж ви хочете змінити в собі. Якими якостями ви володієте, для чого вони вам. Навіщо ці риси особистості потрібні вам. Виберіть те, яке ви хочете змінити найбільше. Адже намагатися змінити себе повністю практично непосильне завдання. Почніть з одного риси характеру або звички. Поступово привчивши свою свідомість змінюватися, інші якості ви зможете змінити набагато швидше і легше.
Бажання мінятися - це вже великий крок до успіху. Подумайте, навіщо ви хочете змінитися, що вас так не влаштовує у вашому житті? На початку, вам доведеться контролювати цей процес. Поки нові дії не увійдуть до звички, а пізніше стануть рисою характеру. Процес зміни передбачає усвідомленість дій, емоцій і думок.
Кожен з нас САМ вирішує яким він буде, як до нього ставитимуться оточуючі, який стане його життя. Прийміть відповідальність за своє життя на себе. Тільки тоді ви зможете змінитися. Визначте для себе яким ви хочете стати.
Усвідомте, які вчинки ви робите під впливом тієї риси характеру, яку ви хочете змінити. Які емоції ви відчуваєте, які думки викликають ці емоції. Знайдіть корінь тієї поведінки, яке не влаштовує вас. Часто досить просто побачити, звідки ростуть проблеми, щоб позбутися від них.