Світоглядні уявлення
Кожна людина визначає своє ставлення до себе, до інших людей, до світу, формується світогляд людини, який охоплює знання, переконання, прагнення, сподівання.
Втілюючи загальне бачення і розуміння місця людини в світі, світогляд впливає на її життєві позиції та вчинки. Поряд із індивідуальним світоглядом людини існує світогляд великих чи малих груп людей (націй, соціальних верств, етнографічних груп, родини тощо), який у процесі історичного розвитку зазнає певних, нерідко значних, змін.
У життєво-практичному світогляді важливе місце посідають уявлення та вірування. Уявлення – це образ якогось предмета чи явища, який міг сприйматися раніше і відтворився в пам"яті або створений уявою. Воно стосується не тільки минулого й теперішнього, а й майбутнього. У народному світогляді переважають уявлення як плід власне уяви, що стовується таких ситуацій, яких людина повністю не реалізувала в дійсності. Отже, йдеться про перетворювальне, а також спотворене відображення реальних предметів і явищ.
Релігійні уявлення людей називаються віруваннями. Вони сприймаються без перевірки, на віру. Віра становить основу релігійного світогляду. Релігійні люди переконані в існуванні надприродних сил та в їх визначальній ролі у світі.
Світогляд українського народу завжди мав яскраво виражене релігійне спрямування. Вірування необхідно відрізняти від повір"їв – своєрідних народних уявлень про залежність людини та її долі від явищ навколишнього світу. Народні повір"я широко відображені в усній народній творчості, зокрема в переказах, легендах тощо.
Світогляд українського народу має властивість переносити на світобудову якості людини. Ще у 30-х роках ХХ ст. Ганс Цбінден записав переказ про Землю, який побутував на Гуцульщині. За переказом, наша планета нагадує велетеньський людський організм, різні частини якого асоціюються з певним містом або регіоном: голова з цесарським містом – Віднем, пуповина – з папським містом Римом, груди й робочі руки – з багатими рівнинами Покуття, Поділля та Наддніпровської України, а черево – "шляхетчиною", тобто Польщею.
Жар-птиця - казковий птах, персонаж російських казок, зазвичай є метою пошуку героя казки. Пір'я жар-птиці мають здатність світити і своїм блиском вражають зір людини. Жар-птиця вогняний птах, її пір'я блищать сріблом і золотом, крила як язики полум'я, а очі світяться як кристал. За розмірами вона досягає павича.
Жар-птиця харчується золотими яблуками, які дають молодість, красу і безсмертя; коли вона співає, з її дзьоба сиплються перлів.
Спів жар-птиці зцілює хворих і повертає зір сліпим. Залишаючи осторонь довільні міфологічні пояснення, можна зіставити жар-птицю із середньовічними, дуже популярними і в російській, і в західноєвропейській літературі розповідями про птаха Фенікс, що відроджується з попелу. Прототипом Жар-птиці є павич. Молодильні яблука, в свою чергу, можна зіставити з плодами гранатового дерева, улюблених ласощів Феніксів.
Кожен рік, восени, Жар-птиця помирає, а навесні відроджується. Іноді можна знайти випавше перо з хвоста Жар-птиці, внесена в темну кімнату, воно замінить саме багате освітлення.