тіньовитривалі рослини (сціофіти) ростуть переважно в тінистих місцях, куди потрапляє мала кількість прямих сонячних променів, але вони також можуть виростати і на відкритій місцевості. межі груп умовні, тому багато видів рослин на різних фазах розвитку можна віднести то до однієї, то до іншої групи. тіньовитривалі рослини — це, в основному, мешканці нижнього ярусу лісу.
в рослинництві застосовується термін «тіньовитривалість». це означає, що рослини можуть переносити знижену освітленість. термін «тіньовитривалість» відносний. якщо порівнювати різні рослини, наприклад, дерева, кущі та траву, то під тіньовитривалістю розуміють різні рівні освітленості. тіньовитривалість рослин залежить від багатьох факторів, в тому числі, від родючості ґрунтів, достатньої кількості води та інших абіотичних факторів. тому рослини одного виду, що виростають в різних умовах, можуть мати різну ступінь тіневитривалості. так рослини (наприклад, копитень, снить і ін.) до розпускання листя високих дерев в лісі світлолюбні, але влітку під пологом зімкнулася листя – тіньовитривалі.
1)листя найчастіше розташоване під великим кутом до променів сонця (іноді майже вертикально) і можуть змінювати положення в залежності від висоти розташування сонця. листя геліофітів, в основному, невеликих розмірів, може бути із розсіченою листовою платівкою, мають товсту зовнішню стінку клітин епідермиса, блискучу поверхню або покриті пушком
2)у клітках листів, звернених до світла, є велика кількість дрібних хлоропластів, які розташовані уздовж стінок і обумовлюють характерне забарвлення листя.
3) у деяких рослин, наприклад герані, фіалки та інших, є волоски, що розсіюють яскраве світло, захищаючи листя від перегріву.
Відповідь:
Різні екологічні фактори, такі як клімат, ґрунт, вода, доступність їжі, вороги та співмешканці, можуть мати значний вплив на організми і на їх поведінку, розмноження та еволюцію.
Кліматичні умови можуть впливати на температуру тіла тварин, що може вплинути на їх метаболізм та швидкість росту. Доступність їжі також дуже важлива для організмів, і наявність поживних речовин може вплинути на їхню вагу та фізіологію. Крім того, наявність ворогів може диктувати, наскільки активні повинні бути організми у своїй повсякденній діяльності, а також які прийоми оборони вони мають.
Наприклад, лисиці, що мешкають на острові, де здебільшого місячна ніч, мають більш гостру зірку та нижчу температуру тіла, що дозволяє їм бути більш ефективними у полюванні та уникати хижих птахів. Крім того, деякі організми можуть мати співпрацю, або продемонструвати ворожнечу при співіснуванні в екосистеми.
Науковці, які проводять дослідження в галузі екології, вивчають взаємодію організмів з їх довкіллям та іншими організмами, щоб зрозуміти більш широку картину життя на Землі та розробити стратегії збереження біорізноманіття.