Чорна рада
Хроніка 1663 року
І
Навесні двоє верхових наближалися до Києва Білгородським шляхом. Де їхали полковник Шрам із сином. Полковник був сином поволоцького попа, вивчився на попа, але потім пішов до козаків.
Після поразки повстання полковник десять років сидів "зимовником серед дикого степу на Низу, взявши за жінку бранку туркеню; проповідував слово правди божої рибалкам і чабанам запорозьким. Коли повстання підняв Богдан Хмельницький, Шрам став першим його помічником, у боях заробив багато шабельних шрамів, за що його тепер і прозвано Шрамом. Постарівши, постригся в попи. Тепер у походи ходив його син Петро. Коли ж на Україні знову почалися чвари і роздори, люди знову обрали Шрама полковником.
ІІ
Шрам з Петром заїжджають на хутір Хмарище до Череваня, це недалеко від Києва.
Черевань був чоловік заможний. Приїхавши до нього, козаки зустрічають там божого чоловіка, який розповідає про події на Україні. Між козаками немає ладу, кілька гетьманів добирають собі прихильників, гине козацька слава.
Почувши це, Шрам зізнається, що він їде не в Київ, а до Сомка в Переяслав, хоче підняти його з усіма полками на Тетерю, який збирає сили. Кличе він із собою і кобзаря, бо його козаки послухають.
ІІІ
Петро знайомиться у Череваня з його дочкою Лесею і одразу закохується в неї. Черевань і Шрам домовляються одружити дітей. Але Лесина мати має на думці зовсім іншого нареченого, вона мріє бачити Лесю гетьманшею. Тому вона пропонує перед заручинами
пост, пост
непост, непост, разные
жидкие смеси - молоко, сахарный сироп, морская вода
твердые - гранит, глина, каменная соль
газ - воздух, освежитель воздуха, дым
3.смесь - агдежзкл
чистое - бвим
4. в, 5б, 6. в зависимости от свойств вещестьв, входящих в смесь. соль - растворима, примеси - нерастворимы
7б, 8е, 9. физическое явление, смесь
а,б - магнит (железо магнитится, медь - нет0
в - магнит, при растворении - отстаивание, декантация, далее- выпаривание мела
г- магнит, отстаивание при растворении, выпаривание сахара
д- декантация бензина и воды , выпаривание соли
е- растворение соли, отстаивание - опилки - вниз, уголь - наверх - декантация, выпаривание соли
;- фильтрование речного песка, перегонка спирта, выпаривание соли