Софія — глибока й тонка поетична натура, з добре розвиненим чуттям краси. Але життя приносить їй лише горе й страждання. Була вона з багатої родини, але батько «стратив маєток» і «помер наглою смертю». Мати безнадійно хвора. Смерть батька вразила дівчину, вона пережила нервове потрясіння. Тяжко перенесла дівчина й трагедію свого першого кохання, ту чудову дружбу, що мала підносити і окрилювати її. «Таку широку любов, що мала мене вповні розвинути, ні, розцвісти мала мене,- каже вона,- віддала я йому (коханому). Не від сьогодні до завтра (як це робила Ганнуся), лиш назавсігди» (І, 526). Але кохана людина заради матеріального добробуту «розтоптала і відкинула Софіїну любов. Шукала (його) з розпукою в грудях, бігала між людьми вулицями», немов заблудша семилітня дитина, «трохи не питала кожного прохожого: «Не бачили ви його?» Був — і нема…»
Ганна, художниця, за поглядами наймодерніша. Її мета — удосконалення художньої майстерності в Римі, заради чого вона ладна піти на будь-які компроміси. Дівчина відкидає можливість щирого кохання між чоловіком і жінкою й готова побратися з будь-ким, хто створить для неї умови для творчості. Тільки мистецтво може зробити її щасливою. Своє прагнення самореалізації героїня втілює у формулі: «...як стану цілком своїм паном, — розмахну крилами під небеса».
Марта — головна героїня, оповідачка, крізь сприйняття якої письменниця зображує події. Вона суттєво відрізняється від своїх подруг традиційними поглядами на життя. Авторка не пояснює обставин, за яких формувався її характер, зазначає лише, що вона приятелює з Ганнусею з юних літ. За її терпіння, доброту й прагнення служити ближнім подруга порівнює її з біблійною героїнею Адою і каже, що вона має «божеське серце, що наказує ближнього любити більше, як себе самого». Софія порівнює її з тим типом «тисячок звичайних, невтомно працюючих мурашок, що гинуть без нагороди, а родяться на те, щоб любов’ю своєю удержувати лад на світі». Та й сама вона про себе зауважує: «...в мені стільки тепла, що можу ним і інших зогріти». Можливо, тому її власне «Я» в цьому жіночому тріо завжди на останньому місці. Дівчина стримує імпульсивний характер Ганнусі, уміє уважно вислухати й підтримати Софію, здатна оцінити таланти подруг. Вона не гребує взяти на себе турботи про побут і готова давати уроки іноземних мов, коли господар квартири підвищив платню за оренду. І хоч Ганнуся закидала подрузі її «міщанський розум», критикувала за вузькі домашньо-практичні погляди й старосвітські прояви жіночності, але саме ці якості допомагали Марті не раз виручати подругу з неприємних житейських ситуацій. Така безкорислива любов до ближнього «без намислу і без претензій до подяки» робила її щасливою.
Интересную натуру в сентябре можно найти везде; осень заглядывает в парк и дворы, не обходя стороной даже самые маленькие закоулки. Если у вас нет идей по поводу маршрута, вспомните о таких известных «туристических» местах, как Будунда и Маньчжурка, Пионерский лагерь, многочисленные озёра и старицы и наконец просто выйдите в огород. У вас будет возможность не только поснимать прекрасные осенние пейзажи и приобщиться к природе, но и хорошенько отдохнуть от повседневной суеты и трудовых будней.
Конечно, в совсем отдаленных от цивилизации местах природа еще краше, вечерние туманы и утренняя роса в лучах восходящего солнца, но такой поход требует более серьезной подготовки, и вряд ли имеет смысл его затевать, если в распоряжении всего один уикенд.
Соломоновым решением для тех, у кого мало времени, станет маршрут по парку и лесопарку Пионерского лагеря. Лучшее время для съемки золотых осенних пейзажей — с конца сентября и до середины октября. Кстати, не забудьте фотоаппарат, отправляясь за грибами. Конечно, фотосъемка в таком случае отойдет на второй план, но несколько удачных кадров я вам гарантирую.
К счастью, осенняя листва хорошо смотрится в любую погоду. Когда светло и солнечно, листья контрастируют с синим небом, и от игры света и тени кажется, что они слегка колышутся. Рано утром и поздно вечером заходящее солнце красиво подсвечивает стволы и листья деревьев, стоящих на краю леса. А в глубине чащи снимать можно только в полдень, когда солнце в зените. Тесно стоящие деревья можно фотографировать и против света, на закате или рассвете.
Необязательно дожидаться чистого и ясного неба — особая красота есть и в тумане, И в мелком моросящем дожде. Они придают кадру объем, особенно если солнце на минуту выглянуло из-за тучки. А в пасмурные дождливые дни цвета становятся насыщеннее, хотя контуры предметов размываются, а грани стираются.
Все вместе привносит е пейзаж загадочное настроение и превращает наш парк в сказочный лес населенный чудесными существами. В ветреные дни о съемке листьев крупным планом (ложно забыть, а вот гнущиеся деревья с облетающей листвой могут получиться очень даже хорошо, особенно при длительной выдержке, возможно, комбинированной со вспышкой.
В настоящем лесу заросли, как правило, перемежаются полянами и просеками, поросшими кустарником или невысокими деревцами Осенью они окрашиваются в приятный золотой цвет, а освещение там намного лучше, чем в самом лесу. В еловых лесах осенью не так интересно, потому что хвоя не меняет своего оттенка, а света уже гораздо меньше. Если вести себя достаточно тихо, можно встретиться и с лесным жителем — бурундуком, различными птицами, а если повезёт и лисицей. И конечно же, не стоит забывать про дары леса. Костяника или ярко-красный подосиновик могут послужить отличным поводом дня сюжета. Итак, теперь вам осталось только дождаться осени и не пропустить самые сладкие ее деньки. Другие дела обождут, ибо в противном случае обождать придется вам — до следующего года.