Нещодавно на уроці української літератури ми познайомилися з повістю- казкою Юрія Винничука „Місце для дракона“. Я люблю читати твори такого жанру, бо в них на прикладі вигаданих ситуацій письменник пропонує читачам розбиратися в стосунках людей, учитися відрізняти погане від хорошого, оцінювати вчинки персонажів. Сюжети таких творів найчастіше розвиваються в двох вимірах — реальному і фантастичному. Повість-казка створює вигадані світи, але при цьому дає нам можливість знайомитися з реальним світом, його правилами та особливостями, звертає нашу увагу на актуальні проблеми сьогодення.
Незважаючи на те, що персонажі із казки Ю. Винничука — представники Середньовіччя, проте їхні долі, життєві ситуації, думки та вчинки такі ж, як і в сучасних людей. Головний герой твору — дракон Грицько. Зазвичай зі словом „дракон“ у нас виникають асоціації „страшний“, „триголовий“, „кровожерливий“, „убивця“, чого аж ніяк не можна сказати про Григорія. Він добрий, ввічливий, чуйний, товариський, розсудливий, мрійник та романтик. Грицько не знищує людей, а їсть траву, читає книжки (зокрема Біблію!) й навіть пише вірші. Своє полум'я він спрямовує вгору, щоб не нищити рослини та комах, а навколо його печери ростуть клумби з квітами.
„Драконячі закони“, на жаль, панують саме в князівстві Люботин, де, власне, й відбувається дія твору. За традицією, лицар повинен знищити дракона, тому князь скликає воїнів звідусіль, аби вони, зібравшись докупи, убили хижака. Найсміливіший же стане чоловіком прекрасної князівни Настуні. Побачивши, що дракон не має наміру битися, бо не хоче завдати комусь шкоди, підступний князь вигадує інший б досягти мети: він вирішує потоваришувати із драконом і змусити його чинити так, як цього хоче володар. Його наміри здійснюються. Грицько вважає князя своїм другом, заради якого він здатен на самопожертву. Дракон погоджується битися з лицарями й загинути від зброї воїна Лавріна, аби догодити князеві та „урятувати“ майбутнє Люботина — своєї батьківщини.
Наставник і вчитель дракона, старий пустельник казав: „Життя володаря не варте й одного рядка поета“. Але Грицько не зважає на ці слова й жертвує собою заради, як йому здавалося, друга — князя, заради князівни Настуні, у яку встиг закохатися.
Але вбивство дракона не приносить миру та спокою в князівство, а лише пробуджує лихі інстинкти... Це, врешті, розуміє й сам володар.
Читаючи повість, ми розуміємо, що проблеми, які порушив автор, є гостро актуальними в наш час. Адже „драконячі закони“, на жаль, панують і в сьогоденні. Добрі, чесні, відверті, порядні люди часто потерпають від підступних „володарів життя“. У сучасному важко виживати романтикам-поетам, яких долають зухвалі прагматики. А нових „князів“ мало цікавлять митці, для них важливими є передусім влада та особистий престиж.
Отже, повість-казка Юрія Винничука змушує нас замислилися над тим, а чи повинно так бути насправді? Чи правильним є те, що „поети так тяжко помирають, і нема їм на цьому світі місця, бо вони нетутешні“?
Объяснение:
Відповідь:
Розділ 14
Персонажі: Аля, Недоладько, Недоштанько
Події: Аля після розмови з Недоролем Десятим зустрічається з Недоладьком і Недоштаньком. Аля каже друзям, що дорогу з Недоладії знає Недочеревик. Хлопці впевнені у тому, що Недочеревик нікому не відкриє таємниці, але Аля каже, що їй хоч би дізнатися де живе карлик. Недоштанько зізнається, що знає, де живе Недочеревик.
Розділ 15
Персонажі: Аля, Недоладько, Недочеревик
Події: Недоладько показує Алі де будинок Недочеревика. Аля потрапляє в цей дивний будинок, у якому здійснюються майже всі бажання. У одній з кімнат Аля бачить карлика Недочеревика.
Розділ 16
Персонажі: Аля, Недоладько, Недочеревик
Події: Аля ігає за тим як Недочеревик читає якусь книгу, а потім раптово кудись поспішає. Аля читає чарівну книгу, у якій вона знаходить інструкцію як повернутися з Недоладії додому. А ще у книзі є список тих, хто теж має звичку залишати недоробленими якісь справи і забирає цей список собі. Аля виходить з будинку і зустрічається з Недоладьком.
Розділ 17
Персонажі: Аля, Недоладько, Недоштанько, бабуся Недокватирка, інші недоладяни.
Події: Аля зустрічається з друзями і іншими недоладянами, які прийшли допомагати Алі. Бабуся Недокватирка просить, щоб Аля їй до і відремонтувала її - докрутила гвинтик. Аля виконує це прохання. Всі дружно повертаються до Недотелю, де Аля зізнається, що саме вона недомалювала Першого Недорадника і обіцяє після повернення додому домалювати його, щоб можна була визволити Недоладію від його влади. Ще Аля розказує, що обов"язково потрібно знайти годинникаря, який зміг би полагодити годинник на королівському замку. Недокватирка каже, що такий майстер є. Звати його Недождень, але він боїться кари Першого Недорадника. Друзі вирішують таки спробувати вмовити годинникаря полагодити годинник
Пояснення: