Одним із центральних образів твору є полковник Шрам, «по сивій бороді, сказать би, піп, а по шаблюці під рясою, ПО пістолях за поясом і по довгих шрамах на виду - старий козарлюга». Отримав він ці шрами вздовж і впоперек у боях із Хмельницьким проти ляхів, де ніхто краще його не ставав до бою, за що козаки й прозвали його Шрамом. Найвірніший однодумець Сомка, справжній патріот України, воїн, козак, одночасно піп і полковник, для нього мірилом власних і чужих вчинків є інтереси України, за долю якої він уболіває всім серцем. Без плачу й жалю прощався із мертвим тілом сина, що його сім раз наскрізь було пробито кулями, але гірко плакав, що «Вкраїна розідрана надвоє, проте усім байдуже!». І лише віра в те, що не одного його турбує майбутнє рідного краю, може звеселити його. Таким він виховав і сина. «Орел, а не козак!» - говорить про нього Василь Невольник. А батько полковник Шрам, почувши таке про сина, роздумує: «Нехай лучче поляже од шаблі і од кулі, аби за добре діло, за цілість України, що ось розідрали надвоє». Диву даєшся, коли читаєш такі роздуми.
Перш за все для нього - козацька честь, гідність, а потім уже батьківська любов. Це людина цільна, мужньої і суворої вдачі, але майже зовсім позбавлена душевної теплоти і сердечності. Лише його ліричні роздуми про Київ, який «велика слава не раз осіяла і великі злигодні… з усіх батьків збирались» - щирі, пересипані пестливими словами, лагідністю, ніжністю. І знову козацьке серце просило битв за рідну землю, знову воно рвалося у бій за Україну, об’єднану, вільну, щасливу! За її майбутнє, за майбутнє українського народу і віддає полковник Шрам своє життя, не врадивши нічого супротив лихої української долі. Хоч же і полягли головами славні козаки, лицарі запорізькі, хочь і вмерли лютою смертю, але не вмерла, не полягла їх слава. І буде їх слава вічна поміж земляками, поміж літописами, поміж усіма розумними головами».
Коли до Климка біг Зульфат,то він кричав що на них знову нападають італійці,але зараз воин вбивають всіх і все на свому шляху тоді,щоб вижити,нам треба негайно тікати. Климко дуже налякався, і вони швидко побігли до дому, де на них чекала з речами Наталя Миколаївна. Всі разом бігли полем, але раптом вони опинилися в лісі. Ідучи лісом,хлопці дивилися по сторонам і милувалися прекрасними пейзажами. Пройшовши 1 км вони побачили якусь хатинку. Підійшовиши до неї Наталя Миколаївна постукала, але ніхто не відчинив,і позаду пролунав чийсь голос: -Ви хто такі?Що ви тут робите? Ми обернулися,а там стояв чоловік. Тоді Климко відповів: -Ми,дядечку,із Донбасу,тікали від італійців! Климко розповів про іхнє становище і що вони не знають що робити далі. Тоді чоловік сказав -добре!лишайтеся в мене! Я вам збудую нову хатину і будете жити тут!Тут спокійно, а ще недалеко є ферма будете за нею доглядати! -Ми згодні!-сказали вони хором Через 1 рік Климко і Зульфат ходили до школи, а Наталя Миколаївна влаштувалася вчителькоюу ту школу де вчилися хлопці.Всі були задоволені, а головне щасливі