Розділ V
Климко прокинувся і не зрозумів, що з ним сталося, лише кликав тітку Марину. Климко вирішив встати і до жінці: промести поріг, висмикати бур’ян. Тоді прийшла тітка Марина і розповіла, що Клим лежав у гарячці майже три дні. Хлопець жахнувся, він міг пройти за цей час доволі багато, приблизно половину дороги. Він вирішив піти сьогодні, щоб не пропав ще один день. Жінка благала його зостатися, обіцяла доглядати за ним, але Климко вирішив піти і пообіцяв повернутися до тітки згодом. Тітка Марина сказала, що знайомий може провезти Климка на поїзді, тому вони почали лаштуватись у дорогу: жінка зібрала хлопчику торбинку і налила у пляшку молока для Олі, немовляти вчительки.
Потяг прямував дивно: то швидко, то повільно, то несподівано зупинявся. Коли було чути німецькі балачки, то жінки замовкали, а чоловік викидав цигарку.
Климко заснув у дорозі і прокинувся від гучного гуркоту дверей — у вагон зайшов німець. Він почав бити людей і викидати їх із поїзда. Клима також викинули, він обтрусився і побачив напис "Станція Дебальцево". Йому залишилось пройти кілометрів шістдесят.
Объяснение:
Розділ 1 Том грається, воює, ховається
План
1 Окуляри – гордість старенької
2 Тітка Поллі розшукала Тома
3 Роздуми про обов’язок
4 Сід був смирний хлопець
5 Зауваження Сіда про комірець
6 Нове захоплення Тома
7 Солодка музика з переливами
8 Зустріч з чепурним хлопцем
9 Словесні образи
10 Бійка між Томом і чужим хлопцем
11 Перемога Тома
12 Каменюка в спину від незнайомця
13 Знову вдома перед тіткою
Розділ 2 Чудовий маляр
План
1 Том із відром.
2 Смуток хлопця.
3 Бен Роджерс.
4 Вигадливий Том.
5 Зустріч.
6 Вдаваний захват Тома від роботи.
7 Бен не втримався від бажання пофарбувати.
8 Відмова Тома.
Бена попрацювати.
10 Згода.
11 Хитрий Том.
12 Недогадливі хлопці.
13 Цікаве правило Тома.
Розділ 9 Трагедія на цвинтарі
План
1 Том чекає сигналу
2 Хлопці зникли в темряві
3 Моторошне старовинне кладовище
4 Томе, вони йдуть!
5 Невиразні постаті в темряві
6 Три чоловіки розкопують могилу
7 Бійка індіанця Джо та лікаря
8 Убивство лікаря
9 Втеча хлопців
10 Злощасний ніж у руці Поттера
11 Чоловіки ідуть геть різними дорогами
12 Навкруги знову тиша
Звичаї, традиції українського народу. Повість «Гуси-лебеді летять» Михайла Стельмаха про власне дитинство. Це спогади про все, що було відчуто і пережито в ранні літа, пам’ять про рідних і односельців, про події, які пройшли колись перед очима. Звичаї та традиції українського народу письменник зображує так, як він їх побачив, запам’ятав, зрозумів.
Мені дуже сподобалася повість Михайла Стельмаха «Гуси-лебеді летять», бо в ній змальований казковий світ, народна мудрість, споконвічні цінності мого народу. Культ матері, праці, рідного слова відкривається перед маленьким героєм твору. Відчувається у письменника глибока пошана до українських обрядів, звичаїв і ритуалів: з любов’ю ставляться селяни до землі, роботи з нею, до дерев, з якими розмовляють, як із живими. Тут і вишивані рушники, і калина, і повага до хліба. Всі ці закони життя вироблені упродовж багатьох сторіч.
Змальовані у творі традиції і звичаї — це ті неписані закони, якими люди керуються в найменших щоденних і найбільших загальнонаціональних справах. Це те, що об’єднує окремих людей в один народ, в одну націю. Вони складалися упродовж усього довгого життя і розвитку кожного народу. В усіх народів світу існує повір’я, що той, хто забув звичаї своїх батьків, карається людьми і Богом.
Українські традиції ввійшли в наше життя, і тепер ми собі не уявляємо Різдва без куті, Великодня — без паски і писанки. А обряд Святої вечері символічно об’єднує всіх людей, що належать до одного роду, однієї нації.