ЦІЛЮЩА ВОДА
1)Після роботи хлопці побрели до наметів.(Розповiдне,неокличне) 2)А Володька - ні.(Розповiдне,неокличне)3)Він знає своє: до Дніпра. 4)Присів навпочіпки, зачерпнув долонями прозорої води, хлюпнув собі на лице, потім напився з пригорщі... 5)Змалку звик до Дніпрової води: вона бадьорить і тамує спрагу. 6)Вип'єш пригорщу - і сила прибуває.7)А напившись, згадує дідову розповідь...
8)Давно це було. 9)Перемігши печенігів, князь Святослав їхав з дружиною угору понад Славутою. 10)Дніпряни виходили зустрічати його, кожен вважав за честь щось подарувати князеві: один - глечик меду, другий - сувій полотна, третій - меча власного виробу. 11)А один чоловік з Воїнської Греблі був дуже бідний і не мав що подарувати. 12)Тоді він побіг до Славути, зачерпнув у пригорщу води і підніс Святославові: «Прийми, великий князю, і від мене це Дніпрова вода». 13) Гукнув Святослав своїм джурам*, щоб ті принесли золоту вазу й прийняли від цього мужа безцінний дар, бо вода Дніпрова - свята. 14)Свята, тому що за неї багато хто поклав головою в січі... 15)Князь щедро обдарував дніпрянина, а в Києві на бенкеті золота ваза з цілющою водою стояла на найпочеснішому місці.
Словничок: * Джура - слуга воїн.
II. Виконайте подані завдання до тексту:
1.Визначте, якими є речення тексту за метою висловлювання та емоційним забарвленням ( наприклад: речення 1 - розповiдне, неокличне)
2.Укажіть частини мови та синтаксичну роль слів у реченнях першого абзацу.
3.Знайдіть односкладні та неповні речення. Визначте в них граматичні основи (вкажiть номер речення i його граматичну основу)
4.Знайдіть ускладнені речення. Якими саме синтаксичними конструкціями вони ускладнені? ( Наприклад, речення 4- ускладнене однорiдними присудками)
гаючи за тваринами: птахами, ссавцями, плазунами ми розуміли їхнє велике значення в природі. Коли б нам довелося гати за рослинним світом то ми б були впевнені що безліч рослин слугує ліками, їжею.
На мою думку коли ми заходимо в ліс і бачимо веселих, співучих синиць та швидких життєрадісних комах ми розуміємо, що нам потрібно жити, жити та ще раз жити. Коли бачимо безліч надзвичайно пахучих квіток, кущів то ми розуміємо що нам потрібно не просто жити, а нам потрібно жити радіючи життю.