У 1938 написала і проілюструвала власну книгу — казкову повість «Малюк троль та велика повінь» (1942) — і, нарешті, «…відчула справжню свободу, коли сама почала виконувати обидва види роботи». Але книга побачила світ лише через три роки (1945). Як тільки це сталося, Янссон зрозуміла, що не в змозі назавжди забути про мумі-тролів, і написала ще одну книгу — «Мумі-троль і комета» (1946), згодом — «Диво-капелюх» (1949), та ряд інших продовжень. Так з'явилося чимало надзвичайних книг з витонченими, оригінальними малюнками.
У 1953–1960 рр. Туве Янссон створювала комікси для лондонської газети «The Evening News».
Популярність письменниці швидко вийшла за межі Фінляндії. Книги про мумі-тролів були написані шведською; нині вони відомі у всьому світі в перекладах більш ніж 30 мовами. Саме книги про мумі-тролів принесли письменниці загальне визнання. Янссон присуджують численні премії і нагороди, найголовніша з яких — Міжнародна золота медаль імені Г. К. Андерсена (1966). На початку 1978 року за бажанням польських дітей письменницю було нагороджено Орденом Посмішки.
І. По-новому дивишся на світ переживши трагедію. Максим мовчки дивився як по новому піджаку розтікалися чорнила. Нашвидку поснідавши, Олексій побіг на річковий вокзал зустрічати Катрусю з поорожі. Удруге пробачити зможе не кожен. Додовши снодійного у друге своєму сторожу, Орися мовчки гала - поки той доїсть.
ІІ.Назузстріч невідомому рушили вірні друзі. Оленка, як завжди, страшенно спізнювалася на зустріч з подругами. Востаннє я її бачив у гостях у Петренків на Новий рік. В останнє плавання сьогодні відходив пароплав "Ластівка". Зібравшись утрьох, діти почали вигадувати план викрадення сусідського кота. Лише у трьох учнів з класу було виконане домашнє завдання