Тарас Григорович Шевченко народився 9 березня 1861 р. у селі Моринці Київської губернії.Згодом сім'я переїжджає у с.Кирилівку. У 1822 р. Тарас почав навчатися грамоті у місцевого дяка Совгиря,знайомиться з творами Сковороди. У 1823 р помирає його мати і батько одружується вдруге.Тарас іде у найми до дяка Богорського.Не витримавши знущань,тікає від нього у пошуках учителя-маляра. Коли Тарасові минуло 14 р.він стає дворовим слугою у пана Енгельгардта і багато малює. Згодом пан переїжджає до Вільно,а потім до Петербургу.Тарас слідує за ним.Пан віддає хлопця на навчання до живописця В.Ширяєва.Тарас змальовує скульптури і Літньому саду,де знайомиться з художником І.Сошенком. У 1838 р.Карл Брюллов і Василь Жуковький вирішують викупити Шевченка з кпріпацтва.Щоб здобути 2500 рублів Брюллов малює портрте Жуковского,який продається на аукціоні. Шевченко поступає у Петербурзьку академію мистецтв. 1-а збірка його творів написана у 1840 р. під назвою "Кобзар".Окремо вийшли "Гайдамаки" та "Гамалія". У 1843 р. поет здійснює 1-у подоріж до України,у 1845-2-гу подоріж.У цьому ж році пише "Наймичку","Заповіт" та "Кавказ". За участь у Кирило-Мефодіївському товаристві його арештовують.В Орській фортеці він пише "Княжна" та "Варнак". У 1850 р.-2-ий арешт.До кінця своїх днів перебував під нвглядом поліції. 10 березня 1861 р.помер у Петербурзі та перепохований на Чернечій горі біля Канева.
Цілісінький день, до темряви, ходити по колу, топтати власні сліди — в цім було щось принизливе.
Супроти вітру довго не пробіжиш, і розумніше до часу прикинутися скореним, лишившись у душі вільним, аніж бути скореним насправжки.
До того ж краще тягти, не очікуючи на батіг, ніж ковтати принизливе підстьобування.
Взагалі, він ніколи не розумів обмеженості деяких коней, котрі прагнуть на кожнім кроці суперечити, огризатися, показувати свій характер. Ніби цим чогось досягнеш, крім батога.
А справді, кому й що доведеш? Тільки собі гірше зробиш. Краще вже й надалі прикидатися сіреньким та покірненьким.
• Пета — «…радо пускав Бурунду на найнебезпечніші місця, держав його в запасі на найтяжчу, рішучу хвилю, немов непоборний залізний таран,— а тоді пускав його з відділом «кровавих туркоманів» довершувати побіди». • «Усе хитро ти говориш, щоб відвернути мій гнів, аби скинути з себе вину! Ти запровадив нас сюди, ти мусиш і вивести нас, і то зараз завтра, без страти часу й людей!.. Так мусить статись, або горе тобі!» (Бурунда — Т. Вовку) • «…Довгу хвилю Бурунда стояв на місці, рвучи собі волосся і видаючи з горла страшні, беззв’язні окрики на вид загибелі свого війська». • «Бурунда німий, синій з натуги і злості, зирнув довкола по долині». • «І що найдужче мене лютить, так се те, що погинемо без бою, без слави, мов
У 1822 р. Тарас почав навчатися грамоті у місцевого дяка Совгиря,знайомиться з творами Сковороди.
У 1823 р помирає його мати і батько одружується вдруге.Тарас іде у найми до дяка Богорського.Не витримавши знущань,тікає від нього у пошуках учителя-маляра.
Коли Тарасові минуло 14 р.він стає дворовим слугою у пана Енгельгардта і багато малює.
Згодом пан переїжджає до Вільно,а потім до Петербургу.Тарас слідує за ним.Пан віддає хлопця на навчання до живописця В.Ширяєва.Тарас змальовує скульптури і Літньому саду,де знайомиться з художником І.Сошенком.
У 1838 р.Карл Брюллов і Василь Жуковький вирішують викупити Шевченка з кпріпацтва.Щоб здобути 2500 рублів Брюллов малює портрте Жуковского,який продається на аукціоні.
Шевченко поступає у Петербурзьку академію мистецтв.
1-а збірка його творів написана у 1840 р. під назвою "Кобзар".Окремо вийшли "Гайдамаки" та "Гамалія".
У 1843 р. поет здійснює 1-у подоріж до України,у 1845-2-гу подоріж.У цьому ж році пише "Наймичку","Заповіт" та "Кавказ".
За участь у Кирило-Мефодіївському товаристві його арештовують.В Орській фортеці він пише "Княжна" та "Варнак".
У 1850 р.-2-ий арешт.До кінця своїх днів перебував під нвглядом поліції.
10 березня 1861 р.помер у Петербурзі та перепохований на Чернечій горі біля Канева.