Укажіть складне речення з різними видами зв’язку. А)Щоб затримати якнайдовше цвітіння, утримуйте рослини в якомога нижчій температурі. Б) День сонячний і прозорий, і хочеться, щоб йому не було краю. В) Я довго лежу і слухаю, як дзвонить у такт дзвонів степу мое серце. Г)Перше, що побачив Климко,коли прокинувся, було коло червоного сонця у вікні. 3. Укажіть складне речення із сурядним і підрядним зв'язком. А)Тут росли колючі кущі терну, шипшини та глоту, красувалися й дозрівали на вітах ламкої крушини червоні ягоди, що їх у народі звуть вовчими. Б) Весну, либонь, зачарували, а тепер вона чекає на слово, яке відразу випустить "ї на волю. В)Ще дивен дим, і хата ще казкова, і ще ніяк нічого ще не звуть. ГЯ звідав відчуття, ніби переді мною відкрився світ, де все казкове. 4. Укажіть складне речення з безсполучниковим і сурядним зв'язком. А) Запахло сонцем, воском і зелом, в колихання передліта летить бджола. Б) Йому здавалося, що живе споконвіку на цій безмежній землі: таке довге було життя... В)Тут було прохолодно і вогко, і трава, що росла біля води, кучерявилась зеленими верхівками. Г)Небо чисте, на заході якісь дві-три хмари, а гримить на грозу. 5. Укажіть складне речення з безсполучниковим і підрядним зв'язком А)Так це ім'я прилипло до 1вана, пізніше письменник додав до нього прізвище Черемшина, яке взяв від назви річки. Б)Село також у тумані, але з гори видно, як сонце прудко біжить десь із поля. В)Хлопець підняв голову: з гілки перестрибувала білочка, а вище, на стовбурі, стукав дятел. Г)Протягом усіеi минулої зими я відчув: щось має статись у цьому світі, щось неминуче станеться. 6. Укажіть складне речення з безсполучниковим, сурядним і підрядним зв'язком. А)Блищали од сонця стерні і ковила понад шляхом, сріблилася важка павутина. Б)Я відриваю голову від землі, а біля мене аж перехитується од сміху Люба, у ії руці погойдується торбинка, і дівчинка кладе ї на те саме місце, до якого тиснулось моє вухо. В)Проте маленька пташина, що майже цілком уміщалась на моїй жмені, виявилась завзятою. Г)А навколо ні лялечки, всі живуть у полі, теперішній день голує рік.
Що таке поширене речення: характеристика.
Отже, як визначається поширеність пропозиції? По-перше, відразу ж відзначають усі граматичні основи, далі знаходять другорядні члени речення. Якщо вони присутні, то пропозиція називають поширеним, якщо ж ні – непоширеним. Це дозволяє зробити висновок про те, що поширена пропозиція – це пропозиція, яка складається з граматичної основи і доповнюють її другорядних членів. «Пішов сніг» – це нерозповсюджене пропозицію, а ось «вчора пішов сніг» – поширене. Є ще одна тонкість.
При питанні: «Що таке поширене пропозицію?» багато хто забуває, що бувають граматичні основи, що складаються тільки з одного члена. У таких випадках пропозиція також може бути як поширеним, так і непоширеним. Наприклад, «Ранок» – це нерозповсюджене, а «Холодний ранок» – поширене. Також подібні труднощі можуть виникнути при визначенні типу неповних речень, де опущений-якої головний член. Як правило, в подібних пропозиціях його легко можна відновити. Наприклад: «Я люблю полуницю, а Андрій – малину». У другій граматичній основі відсутній присудок, але при цьому присутній додаток «малину», отже, така пропозиція можна назвати поширеним.
Пропозиція з різними видами зв’язку відразу ж, автоматично, можна називати поширеним пропозицією, так як в таких випадках доповнюючими і розкривають сенс головної частини є залежні члени в реченні. Не варто також плутати такі поняття, як «просте речення» і «нерозповсюджене пропозицію». У першому випадку присутня тільки одна граматична основа, причому вона може бути ускладнена причетними оборотами, визначеннями, порівняльними або дієприслівниковими оборотами. А нерозповсюджене пропозиція може включати в себе кілька граматичних основ, які можуть бути нічим не ускладнені. Наприклад: «Кіт, ніби спав біля дверей, підморгуючи оком, пильно гав за нами». Цей приклад є простим поширеним пропозицією, так як тут є тільки одна граматична основа «кіт гав». А ось наступний буде представляти собою складне нерозповсюджене пропозиція: «Ніч настала, місяць сховалася, коники затихли». Тут є три граматичні основи, які нічим не ускладнені, тому пропозиція нерозповсюджене складне. Таким чином, для початку потрібно чітко визначити, скільки ж граматичних основ містить в собі фраза і чи є другорядні члени.
Що таке поширене пропозицію? Відповідь на це питання можна знайти в цій статті. Визначення граматичних властивостей обов’язково потрібно при вчиненні морфологічного розбору пропозиції, саме тому слід знати і розрізняти їх.